Roman Polanski "nem áll sem a törvények felett, sem a törvények alatt", de érthető az a felindulás, amit "kései letartóztatása" váltott ki - közölte szerdán a francia kormányszóvivő.
Luc Chatel szerint a francia-lengyel kettős állampolgárságú filmrendező kapcsán "súlyos eset, egy kiskorú megerőszakolása miatt folyik igazságügyi eljárás, amelyben a svájci és az amerikai igazságszolgáltatás végzi a munkáját".A kormányszóvivő hozzátette: "Másrészről megértjük a felindulást, amelyet ez a kései, a cselekmény után több mint harminc évvel történt letartóztatás, valamint annak módszere váltott ki".
Chatel elárulta, hogy bár az ügyről nem volt szó a szerdai kormányülésen, a francia hatóságok dolgoznak a jogi megoldásokon, hiszen Polanski francia állampolgár. Az ügy ugyanakkor nagyon bonyolultnak tűnik, mivel négy országot, Franciaország mellett, Lengyelországot, Svájcot és az Egyesült Államokat érinti - mondta Chatel.
A kormányszóvivő óvatos nyilatkozata némi ellentmondást mutat a francia kormánytagok első megszólalásaival: Frédéric Mitterrand francia kulturális miniszter már vasárnap este megdöbbenésének adott hangot Polanski svájci őrizetbe vétele miatt, valamint tudatta, hogy kapcsolatba lépett Nicolas Sarkozy francia elnökkel, aki a legszorosabban figyelemmel kíséri a fejleményeket, és azt szeretné, ha az ügyet gyorsan rendeznék.
Az államfő azóta nem szólalt meg az ügyben, de külügyminisztere, Bernard Kouchner is elfogadhatatlannak tartotta, ami történt. A francia diplomácia vezetője egy rádióinterjúban hétfőn azt is megerősítette, hogy lengyel kollegájával együtt levelet írt Hillary Clinton amerikai külügyminiszternek, és ebben az 1976 óta francia-lengyel kettős állampolgárságú rendező szabadon bocsátását kérik.
A kormánynak a rendező melletti kiállása azonban az elmúlt napokban zavart és kritikát váltott a francia politikai elit körében. Kormánypárti képviselők "meglepőnek" és "egy kissé gyorsnak" ítélték meg a kormánytagok nyilatkozatait.
Daniel Cohn-Bendit, az Európai Parlament zöldpárti képviselője, egykori 68-as diákvezér szerint a kulturális miniszternek nem kellett volna kommentálnia a nem az ő hatáskörébe, hanem az igazságszolgáltatásra tartozó ügyet, s inkább azt kellett volna mondani: "Előbb utánanézek az esetnek". Hasonlóan nyilatkozott Bertrand Delanoe párizsi szocialista főpolgármestere és Marie-George Buffet, a Francia Kommunista Párt főtitkára is. A nők és gyermekek jogait védő szervezetek pedig egyenesen elítélték a Polanski irányában a mutatott "elnéző magatartást".
Polanskit a hét végén tartóztatták le Zürichben, ahova életműdíja átvételére érkezett egy filmfesztiválra. A rendező harminc éve az Egyesült Államokban liliomtiprás miatt indítottak ellene eljárást, de megszökött az ítélet elől, és azóta Franciaországban élt. Egyelőre bizonytalan, mikor kerülhet ki a rács mögül, kiadják-e az amerikai igazságszolgáltatásnak, és ennek függvényében mikor folytathatja a munkát.