Tersánszky Józsi Jenő író (1888-1969) halálának 40. évfordulója kapcsán emlékművet avattak pénteken Budapest XII. kerületében. Az emberfejeket mintázó lapokból álló könyv Varga Tamás szobrászművész alkotása.
Tavaly volt Tersánszky Józsi Jenő születésének 120. évfordulója és idén 40 éve annak, hogy már nincs közöttünk. Az emlékmű avatásával késtünk egy évet - fogalmazott Horváth Csaba főpolgármester-helyettes. Véleménye szerint az írót és műveit hagyták elfeledni, kiszorult a tananyagból, s csupán néhány tanárnak köszönhető, ha szántak rá egy-két irodalom órát.A 100 éves Nyugat folyóiratra emlékezve Tersánszky nevét csak ritkán említették, holott olyan szerző volt, akinek első elbeszélését Osvát Ernő, a Nyugat szerkesztője egyetlen megjegyzés nélkül közölte - tette hozzá. Egész élete diákcsínyek sorozata volt, úgy tréfálkozott, hogy soha senkit nem sértett meg, a derű, a kísérletező kedv és a sokoldalúság jellemezte. Festett, rajzolt, zenekart alapított, feltalálta a kétágú avar furulyát és tökéletesítette a bicikliféket, amelyet megörökített az Egy biciklifék története című könyvében is. Nem kedvelte az irodalom letargikus szerzőit, a való életből vett figurái képesek voltak megőrizni életkedvüket és derűjüket.
A főpolgármester felhívta a figyelmet a Kakuk Marci című regényre, a Misi Mókus kalandjai című báb- és mesejátékra, valamint az Életem regényei címmel kiadott önéletrajzi írásra is.
Az avató beszéd után Scherer Péter színművész mellett a Budai Középiskola tanulói adtak irodalmi műsort. A Kiss János altábornagy utca és az Alkotás utca kereszteződésében található köztéri alkotás alapjának egyik sarkán felirat díszeleg: Tersánszky. Olvastad?
Tersánszky Józsi Jenő 1888. szeptember 12-én született Nagybányán. Elsőként Osvát Ernő figyelt fel tehetségére, s 1910-ben a Nyugatban megjelentette Firona című novelláját. Az I. világháború kitörése után önkéntesnek vonult be, de ekkor sem hagyott fel az írással, 1916-ban megjelent a Viszontlátásra, drága című regénye. 1922-ben a Nyugat főmunkatársa lett, ízes-kellemes történetei pedig 1942-ben jelentek meg Kakuk Marci címmel. A személyi kultusz évei alatt kiszorították az irodalomból, ekkor báb- és mesejátékokat írt. A magyar irodalom egyéni hangú alakja négy Baumgarten-díjat, 1949-ben pedig Kossuth-díjat kapott. A bohém életművész 1969. június 12-én halt meg Budapesten.