Többméteres, a látogatók által mozgatható interaktív szobrok kaptak helyet a budapesti Szépművészeti Múzeum Reneszánsz csarnokában a Design Hét fesztivál keretében; az alkotások Kelle Antal képzőművész Nexus című, szombattól megtekinthető és kipróbálható kiállításának részei.
Mihály Mária, a múzeum főigazgató-helyettese felidézte: a szobor jelentésű latin statua szó éppen a mozdulatlan térformát volt hivatott jelölni, mint azonban Kelle Antal munkája bizonyítja, ez a megközelítés mára megváltozott.
A magát "ArtFormerként" meghatározó Kelle Antal a Nexusról szólva azt mondta, hogy az interaktív kiállítás látogatói a szobrokat használva akár saját magukat, saját reakcióikat is jobban megismerhetik.
A Reneszánsz csarnokban felfüggesztett két mozgó szobrot a látogatók irányíthatják a terem sarkában elhelyezett terminál segítségével. Vasárnaptól működésbe lép egy újabb terminál az Iparművészeti Múzeumban, majd hétfőtől egy harmadik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, így a kiállítást távolról nyomon követők is mozgatni tudják majd a két szénszálas szobor egyikét - ismertette a rendhagyó tárlat koncepcióját a képzőművész.
Hozzátette azonban: keddtől egy negyedik szereplő, a számítógép is bekapcsolódik időnként az alkotások irányításába. "Ebben a kapcsolatban mindig azonosulunk egyik figurával, de nem tudjuk, ki a partnerünk, elfogad-e minket, együttműködik-e velünk, illetve azt sem, hogy ember vagy robot az, aki velünk egy időben mozgatja a másik szobrot" - jegyezte meg Kelle Antal.
Mint a képzőművész az MTI-nek elmondta, a Nexust más helyszíneken is szeretné bemutatni, nehéz azonban alkalmas teret találni a nagy méretű alkotásnak, ezért az legközelebb valószínűleg külföldön lesz látható. A kiállítás október 11-ig tekinthető meg a három budapesti helyszínen, és követhető a www.artformer.com honlapon.