Egyiptom felfüggesztette a régészeti együttműködést a párizsi Louvre múzeummal, amíg vissza nem kapja egy fáraósírt díszítő sztélé (nagyméretű kőtábla) részeit - közölte szerdán Záhi Havvász, az Egyiptomi Régészeti Hivatal vezetője.
Havvász szerint a szerdán közzétett döntést már két hónapja meghozták, tehát nincs köze ahhoz, hogy a fő esélyesnek tartott Farúk Hoszni egyiptomi kulturális minisztert nem választották meg ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) főigazgatójának. Ezzel egybehangzóan nyilatkozott az Egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára is a La Croix című francia napilapnak, hozzátéve, hogy körülbelül egy éve kérték a műtárgyak visszaszolgáltatását.
Havvász azzal vádolta meg a Louvre-t, hogy illegálisan tett szert a műtárgyakra. "Lopott sztélék megvásárlása azt jelenti, hogy egyes múzeumok bátorítják az egyiptomi antik műkincsek elpusztítását és lopását" - jelentette ki.
A kairói francia nagykövetség kulturális osztálya szerdán annyit közölt, hogy az egyiptomi döntés miatt egyelőre törölnek két konferenciát.
Az ásatásokon végzett munkában jelentett akadályokat egyelőre nehéz felmérni, mivel a múzeum munkatársai mintegy 40 francia ásatáson vesznek részt Egyiptomban más szervezetekkel együttműködve. Egy francia forrás elismerte, hogy Hoszni választási kudarca az UNESCO-ban nem segít a dolgokon, bár reménykedett benne, hogy sikerül rövidesen megoldást találni.
A francia kulturális osztály szerint a vita tárgyát a Királyok Völgyéből származó sír darabjai képezik, amelyeket a Louvre "átlátható" módon szerzett meg, Egyiptom viszont kétségbe vonja azt, ahogy kijuttatták a területéről.
Egyiptom, amelynek a régészeti öröksége darabjait hosszú időn át a világ legnagyobb múzeumaiba szállították, napjainkban igen érzékenyen kezeli ezt a kérdést. Kairó Németországtól is visszaköveteli a legendás Nefertiti királynő mellszobrát, amelyet 1912-ben talált meg Ludwig Bochardt német régész a Nílus partján és a rákövetkező évben Berlinbe szállítottak.