Nagykorú a BØF. Egy kellemesen enyhe ezredvégi őszön, éppen tizennyolc évvel ezelőtt jött világra a budapesti éjszakában. Sokan bábáskodtak fölötte, sokan nevelgették, segítették, figyelték, ahogy cseperedik, sok mindenen átment, mire eljutott idáig, de szerencsére csak a szépre és a jóra emlékszik.
Már születésekor látszott, hogy nagy jövő áll előtte, s a belé fektetett bizalmatmindig meghálálta. Nagykorúvá válását sem az első lerészegedéssel ünnepli idén: számára az elsődleges ajzószer nem az alkohol, hanem a csoki. A feketecsokoládé. Ami tudvalevőleg serkenti az agyműködést, csiszolja az érzékeket, fokozza a kreativitást és még finom is. Hogy az idegrendszerre is nyugtatólag hat, az csak azért fontos, mert enélkül aligha sikerült volna az egyre zordabb pénzügyi körülmények között is a megszokott magas színvonalat hoznia, s ekként az egyre nagyobb fesztiváldömping közepette is megmaradni annak, ami kezdettől volt: Magyarország elsőszámú kortárs összművészeti fesztiváljának.
A legtágabb értelemben vett „kortárs zene” tizennyolc éve meghatározó részét képezi az Őszi Fesztivál programjának. Budapestre érkezik az Ensemble Linea, napjaink egyik leginnovatívabb kortárs zenei együttese, s Eötvös Péter legfrissebb vokális és hangszeres kamaraműveiből adnak válogatást (október 14-én a Trafóban). Először jár Magyarországon a zenés színház fogalmát újraértelmező flamand Muziektheater Transparant, amelynek produkciójában a Collegium Vocale Gent férfitagjai Schubert többszólamú dalait adják elő, sajátos hátteret nyújtva a 2. világháború mindennapi borzalmait megidéző színészek monológjának (október 16-án a Millenáris Teátrumban). Velünk ünnepli 25. születésnapját az Amadinda Ütőegyüttes, négy ifjú titán egy-egy kompozíciójának, illetve Steve Reich legújabb ütős darabjának előadásával (október 11-én a Thália Színházban). Valódi ínyenceknek szól Perényi Miklós estje, amelyen meghatározó 20. századi csellóművek mellett/között Ligeti György csellóversenye is elhangzik az UMZE kamaraegyüttes közreműködésével (október 18-án a Millenáris Teátrumban).
A könnyebb – de nem komolytalanabb – műfajok idén sem maradhatnak ki a BØF programjából. A New York-i underground jazzszcéna egyik legizgalmasabb alakjának első magyarországi fellépése alighanem jótékony hatással lesz a hazai zenésztársadalomra: a gitár „reneszánsz embere”, Marc Ribot, legújabb lemezének anyagát mutatja be (október 17-én a Trafóban). A cimbalom és Lukács Miklós lesz a főszereplője annak a koncertnek, amely a holland-mexikói filmes, Mano Camón filmjének bemutatójául is szolgál. És ünnepi koncerttel tisztelegünk Pege Aladár előtt, aki idén lenne 70 éves.
A BØF vendége lesz idén a Münchner Kammerspiele, amely a tavalyi német színházi évad egyik nagy sikerét mutatja be a pesti közönségnek [október 17-én a Tháliában]: a Nobel-díjas szerző, Elfriede Jelinek darabja, a Rechnitz [Az öldöklő angyal], a náci korszak egyik rettenetes epizódját eleveníti fel. Különleges produkció lesz Alfred de Musset nagyszerű drámájának „kamaraátirata” Zsótér Sándor rendezésében, a Maladype Színház társulatának előadásában [október 11-én és 12-én a Tháliában]: a ma is rendkívül aktuális Lorenzaccio négyszáz szereplőjét öt színész jeleníti meg. Hogy színháznak tekinthető-e inkább, vagy táncnak, azt majd a nézők döntik el, Nádas Péter drámatrilógiájának Gergye Krisztián féle feldolgozása mindenestre az évad egyik nagyon izgalmas előadásának ígérkezik: a Találkozás és a Temetés táncosokkal és színészekkel kerül színre (október 9–10-én a Bárkában, illetve október 17–18-án a MU Színházban). Irodalmi est keretében Hegedűs D. Géza idézi fel a rangos irodalmi folyóirat, az idén húszéves Holmi elmúlt két évtizedének legemlékezetesebb lapszámait és történeteit. És ahogy az a korábbi években már megszokottá vált: idén sem maradhatnak ki a különleges helyszínek. A Zebraszínház projekt keretében fiatal színészek Budapest különböző gyalogátkelőhelyeit varázsolják színházi térré.
Az Őszi Fesztiválon kerül sor a flamand sztárkoreográfus, Wym Vandekeybus legújabb előadásának budapesti bemutatójára: a nieuwZwart (újFeketeség) című produkció elképesztő intenzitása alighanem a fizikai táncszínház rajongóit is meg fogja lepni, s külön öröm, hogy e kivételes előadásban két fiatal magyar táncos is részt vesz (október 9-én és 10-én a Trafóban). 37 ország és 150 előadás után Budapesten is láthatóak lesznek Jonathan Burrows és Matteo Fargion Bessie-díjas duettjei: az angol táncművész és az olasz zeneszerző minimalista koreográfiái fanyar humorral és elképesztő virtuozitással fogalmaznak meg alapvető, a zene és a tánc mibenlétét taglaló kérdéseket (október 12-én és 13-án a Trafóban). És a BØF keretében tartja az Artus – Goda Gábor társulata legújabb, távol-keleti tárgyú és atmoszférájú ősbemutatóját (október 15-én a Trafóban).
Soha annyi kiállítással nem büszkélkedhetett az Őszi Fesztivál, mint idén. Október 9-étől látható a Goethe Intézetben a Pina Bauschról szóló fotókiállítás: a kortárs tánc idén elhunyt nagyasszonyára Láng Klára és Kerekes Zoltán fényképei emlékeznek. Október 13-án nyílik a Dorottya Galériában az a tárlat, amely a tipográfia történetét és lehetséges művészeti irányait mutatja be Typopass címen. Line Kramhøft dán textilművész az emberi bőrt emeli a figyelem fókuszába, HUD című kiállításán, amely október 14-étől tekinthető meg a Makett Laborban. A kurátorpáros, Maja és Reuben Fowkes kiállítása a Kiscelli Múzeumba, politikai tárgyú képzőművészeti alkotásokat helyez egymás mellé Forradalmi dekadencia címmel, a magyarországi rendszerváltás különböző lehetséges aspektusaira és problémáira világítva rá. Oszcillogrammok címmel pedig művészet és természettudományok kapcsolatát kutatja a 2B Galéria október 16-án nyíló tárlata.
Az immár megszokottnak tekinthető „leány-fesztivál”, az idén is gazdag programmal felvértezett EDIT2009 V. Táncfilm Fesztivál mellett egy újabb filmes kezdeményezésnek is otthont ad – vagy inkább teremt – a BØF: Sex in Art on Film címmel mozgókép és érzékiség viszonyának sokrétűségére kíván rámutatni a Kino moziban október 12–18. között zajló vetítéssorozat, amely az utóbbi évek legizgalmasabb, sokszoros fesztiválnyertes filmjei közül válogat.