Erre a hétvégére Vácot és környékét szemeltük ki a kedves olvasóknak, hiszen annyi program lesz ott, hogy csoda, ha majd választani tudunk. Tököt kedvelők előnyben.
Amikor Géza fejedelem először látogatott e vidékre, a területet még erdő borította, amelyben egy Vác nevű remete élt. A mende-mondák szerint róla kapta nevét a város, és természetesen a remetéről évente megemlékeznek, szobránál gyertyákat és virágokat helyeznek el.Vác 900 éve püspöki székhely. A városba a Gombás-patak hídján át vezet az út - ez az ország egyetlen barokk, szobrokkal díszített kőhídja. A Diadalívet, amely ugyancsak egyedülálló az országban, Mária Terézia 1764-es látogatására építették. A felújított barokk főtéren álló egykori domonkos templom kriptája a XVIII.században a polgárság és a papság temetkezőhelyeként működött. A később befalazott kriptát a templom felújításakor tárták fel. A különleges klimatikus körülményeknek köszönhetően megdöbbentő épségben maradtak meg jó állapotban a koporsók, s bennük a viseletek, temetkezési kellékek és a természetes úton mumifikálódott holttestek ( a leleteket a Memento Mori című kiállításon lehet megtekinteni a Március 15. tér 19.szám alatti középkori pincében).
Korábban Vác honfoglalók fejedelmi szálláshelye volt, majd István király kezdeményezésére püspökség alakult itt. A püspökvár védelmében magyar és német város született, melynek polgárai élénk kereskedelmi és kézműves központot, jeles papjai messzire ható szellemi és művészeti centrumot teremtettek.
A polgárházakkal, templomokkal és kolostorokkal teli város a törökök megjelenéséig virágzott. Az ostromlók igencsak lepusztították a várost. A XVIII: században a visszatérők, a telepesek és a mecénás püspökök barokk várost teremtettek a romokból.
Vác építészetileg igen különleges egyéniségnek számít: a Dunára táruló képben, a vízparti városrészek, Tabán és Burgundia apró házai felett a Székesegyház kupolája, a szerzetesi templomok tornyai uralkodnak.
A Március 15. téren együtt gyönyörű látványt nyújtanak a polgárok egyszerűbb házai a Városházával és az irgalmas ispotállyal, velük szemben pedig a középkori maradványokat is láttató régebbi püspöki palotával, a későbbi Siketnéma Intézettel.
Az egyházi központ egyedülálló épülete Isidore Canevale műve, melynek elegáns főhomlokzata mögött F. A Maulbertsch képei élvezhetők. Egy harmadik látvány az érett barokk szobrászat mesterműve, a Szentháromság oszlop, vagy a város déli részén, a Gombás-patak hídján álló szentek alakjai, és nem utolsósorban a Felsőváros végén, Mária Terézia fogadására emelt diadalív 1864-ből. A régi és az új jól megfér egy-más mellett, hisz Vác iskolaváros is, vonzáskörzetének szellemi, kereskedelmi központja. Kitűnő közlekedése, vendégszerető közönsége okán gyarapodik a város idegenforgalmi szerepe is ami köszönhető barokk műemlékeinek is.
A Vörösház 1731-ben készült, barokk stílusú műemlék jellegű épület. Több mint két évszázadon keresztül a püspökség mezőgazdasági épülete volt, feltűnő vörös színe az itt dolgozó nápolyi kőművesek munkájának eredménye. A Rókus kápolna környezetében a múlt század elejéig temető volt, ahol az 1740. évi pestisjárvány áldozatai nyugodtak. A járvány elmúltával Althann Mihály Károly támogatásával jórészt közadakozásból építették Szent Rókus tiszteletére a karéjos alaprajzú kápolnát.
Mit csináljunk a hétvégén?
Az október számos izgalmat tartogat a Vácra érkezőknek: beleshetünk múzeumok kulisszái mögé, elmehetünk Palóc táncházba, vagy 9-én a Diófesztiválra, Diósjenőre.
A rendezvényen helyi kézművesek munkáit lehet majd megtekinteni, de lesz sokféle játék is, például óriás társasjátékok, hétmérföldes csizmadobáló, íjászat, diócsúzli, diólabirintus is.
A gyermekeket mesesátor várja, a felnőtteknek pedig különlegességekkel szolgál a Tea-ház.
Szombaton, október 10-én rendezik meg a Big Draw, azaz a Nagy rajzolás elnevezésű programot is Vácott: a mozgalom 10 éve Angliában kezdődött. A 10. születésnap tiszteletére világméretű rendezvénnyé vált. Ezen a napon több ezer helyszín (így Vác is) várja az érdeklődőket korhatár nélkül, akik ezen a napon élményszerűen próbálhatják ki vagy fedezhetik fel képzőművészeti, vizuális ábrázolási képességeiket. A rajzolás, a festés, és az egyéb művészi és kreatív képességeink fejlesztése más fontos emberi képességeinkre (így a tanulásra is) jótékony hatással van.
A hétvégén a Múzeumok Őszi Fesztiválját ünnepeljük - Vácott is. A Múzeum a kulisszák mögött című program és a múzeumi foglalkozások keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek a múzeumi élet kulisszái mögé: lehetőség nyílik megismerkedni különleges múzeumi foglalkozásokkal.
„Mesélő tárgyaink"
2009. október 10-én, szombaton, ismeretterjesztő előadás keretében megszólaltatják a raktárak mélyén őrzött kincseinek néhány különleges darabját. Az előadást követően a programon résztvevő gyermekeket múzeumpedagógiai foglalkozás keretében közös alkotásra invitálják.
Ugyancsak 10-én, szombaton kerül megrendezésre a Radnótis Tökfesztivál. A rendezvény íjász bemutatóval kezd, majd tökből készült ételek parádéjával folytatódik, és megrendezik a tökös ételek főzőversenyét is.
Mindeközben a Budakeszi Népdalkör, Kiss Csongor Áronné Ilus néni vezetésével, valamint Tányéros József és citerazenekara szórakoztatja a hallgatóságot.
Lesz még tökfoci, majd ezt követi a Görömbő Kompánia műsora. A tökös ételek versenye és a Nagymamák sütőversenye után valaki elnyerheti a Tökkirály címet, este pedig tábortűz mellett Mészáros Péter mesemondó esti meséjét hallgathatjuk meg. Végezetül töklámpás felvonulással búcsúzunk a hétvégétől világító töklámpásokkal (szekéren a kicsik, gyalogosan a nagyok).
Kinek ajánljuk?
A hóbortos kisgyermekes családoknak és nagyszülőknek is, együtt, vagy külön: egyszóval, tökösöknek.
Hogyan jutunk oda?
Vonatok a Nyugati, a Keleti és Kelenföldi pályaudvarokról is indulnak.
Hol szálljunk meg?
Szállást az itthon.hu-n találunk.