A magyar kormány szükségesnek tartja, hogy a többnyelvű tanítás támogatása kiemelt figyelmet kapjon az UNESCO munkájában - hangsúlyozta csütörtökön a magyar oktatási és kulturális miniszter az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) Általános Konferenciájának 35. ülésszakán elmondott beszédében Párizsban.
A plenáris ülésen - amelynek levezető elnöke Bogyay Katalin, Magyarország október elején hivatalba lépett új UNESCO-nagykövete - Hiller a sokszínűség mellett az UNESCO egyedülálló missziója alapjának nevezte a konszenzusteremtést, a humanista megközelítést, az emberi méltóságot és az emberi jogokat.
Hangsúlyozta, hogy az UNESCO előtt kettős feladat áll: egyrészt a hat évtizeddel ezelőtt megfogalmazott egyetemes értékek megőrzése, másrészt a naponta megjelenő új társadalmi, etikai és gazdasági kihívások hatékony kezelése. Mindezek megvalósításához Hiller István sok sikert kívánt a rövidesen hivatalba lépő új főigazgatónak, Irina Bokovának.
A következő másfél évben a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat, majd a 2011-es európai uniós magyar elnökség keretében több együttműködést tervez Magyarország az UNESCO-val. Meghívta az új főigazgatót a pécsi rendezvénysorozatra, amit Bokova örömmel elfogadott.
Novemberben a Magyar Tudományos Akadémia és az Oktatási és Kulturális Minisztérium szervezésében - az UNESCO támogatásával - Budapesten megrendezendő negyedik Tudományos Világfórum az első Tudományos Világkonferencia tízéves jubileumi eseménye lesz.
A "Tudás és jövő" mottó alatt tartandó rendezvényen a résztvevők áttekintik a tudomány és a fejlődés terén elért eredményeket, megvitatják a tudományos és oktatási intézmények, a politikai döntéshozók és a civil társadalom közötti együttműködés jövőbeni feladatait. A rendezvényen a leköszönő főigazgató, Macuura Koicsiro képviseli az UNESCO-t.
Az új főigazgatónak Hiller István azt javasolta, hogy "a tradíció folytatódjon, mert Budapest készen áll arra, hogy a fórum további rendszeres szervezője legyen". Az elmúlt években Magyarország tagja volt a 193 tagországból álló UNESCO 58 tagú végrehajtó tanácsának. Miután a mandátum lejárt, Hiller tájékoztatása szerint Magyarország a szervezet Világörökség Bizottságának vezérkarába szeretne bekerülni.
Ennek érdekében a miniszter megbeszélést folytatott Francesco Bandarin bizottsági elnökkel. A 27 tagú tanácsban a közép-kelet-európai régiónak két hely jut, amelyre a másfél hónap múlva esedékes szavazáson öt ország fog pályázni - mondta Hiller. Véleménye szerint a gazdasági válság után az UNESCO az oktatás, a kultúra és az innováció egyik fő nemzetközi szervezete lesz, ezért Magyarországnak egyértelmű érdeke a párizsi székhelyű szervezetben megtartani és erősíteni pozícióit.