Georges Feydeau a Hülyéje című klasszikus bohózatát mutatja be a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház a Jászai-díjas Tasnádi Csaba rendezésében pénteken este.
A hülyéje annak az embernek a titulusa, jelzője, aki hoppon marad, hülyét csinál magából; mindez bárkivel megeshet, ha nincs résen, de a színpadon játszott, nagy "társasjátékban" még a harmadik felvonás végéig sem biztos, hogy a szereplők közül ki lesz majd a hülyéje - mondta Tasnádi Csaba az egyik próba után az MTI-nek.A szerteágazó, kacagtató bohózat helyszíne egy szállodai szoba, ahol megjelenik három, pontosabban négy házaspár. A történet félreértések, véletlen egybeesések, titkos és nem titkos találkák, szerepcserék sorozatává válik, amelyben élethűen játssza szerepét a megcsalt férj, az ügyefogyott szerető és a bővérű feleség. A racionalitás mellett az ösztönök, a vágyak, a hormonok fölülírják, amit a józan ész diktál, és így válik a mese egyre bonyolultabbá.
Feydeauról azt mondták az irodalomtudósok: szinte elképzelhetetlen, hogy számítógép nélkül végig tudta gondolni a darabjait - jegyezte meg Tasnádi Csaba. A pillekönnyűnek tűnő bohózatban minden mindennel összefügg, precízen, mindenre kiterjedő figyelemmel felépített konstrukció bontakozik ki.
Feydeau 1916-ig csaknem negyven színpadi művet írt. A francia polgári komédia egyik legjelentősebb képviselőjeként, a francia bohózat megteremtőjeként tartják számon.
A darabválasztásról a rendező elmondta; egy vidéki színháznak széles műfaji skálán kell mozognia, így minden évben műsorra kerül egy-egy vígjáték, bohózat is. A nézők szeretnének kikapcsolódni, jóízűen, nagyokat nevetni, a színháznak pedig az a feladata, hogy a "míves" szórakoztatással gátat vessen a színvonaltalan, olcsó produkcióknak. A bohózatnak nem kell választ adnia a súlyos társadalmi, egyéni kérdésekre, de emberi mozgatórugók nélkül nem lehet a darabokat színre vinni - mutatott rá Tasnádi Csaba.
A zalaegerszegi teátrum Feydeau bohózatát Hamvai Kornél fordításában állította színpadra. Az olvasópróbák még a múlt évad végén, június első napjaiban elkezdődtek, hogy a szeptemberi próbákon a darab begyakorlására és a finomításokra több idő maradjon.
A főbb szerepekben Nagy Pétert, Urházy Gábor Lászlót, Kricsár Kamillt, Mester Editet, Kiss Ernőt és Wellmann Györgyöt láthatja a közönség.
Forrás: MTI