A digitális mozi terjedését szeretné ösztönözni és célzottan támogatni az Európai Unió, amely azt vizsgálja, hogyan lehetséges legjobban megragadni a "digitális forradalom" nyomán az EU filmipara előtt álló lehetőségeket.
A digitális mozi révén a filmek terjesztése olcsóbbá és rugalmasabbá válhat, ésily módon több európai film kerülhet nemzetközi forgalmazásra - szögezte le az unió "kormánya", az Európai Bizottság a témával foglalkozó pénteki közleményében. Kiemelte azt is, hogy a digitális átállás azonban jelentős beruházásokkal jár.
"A digitális berendezések magas költségei miatt az európai mozik egyharmadát a bezárás fenyegetheti, hacsak nem kerülnek azonnali kidolgozásra új üzleti modellek és életképes állami támogatási programok" - áll a közleményben.
Viviane Reding, az információs társadalomért és a médiaügyekért felelős biztos szerint "a hagyományos tartalmak és a digitális technológia találkozása alapjaiban változtatja meg a filmgyártás, a filmforgalmazás és a filmnézés módját".
A technológiai fejlődés új üzleti lehetőségeket kínálhat, új munkalehetőségeket teremthet, és új fogyasztói szolgáltatásokat hozhat létre, "e folyamat ösztönzéséhez azonban meg kell teremtenünk a megfelelő kereteket" - szögezte le az uniós biztos, bejelentve, hogy a testület valamennyi érdekelt beszámolóját várja "a digitalizálással kapcsolatos tapasztalatairól, igényeiről és elvárásairól".
A digitális technológiákat a filmkészítők egyre nagyobb mértékben veszik igénybe - emlékeztetett a bizottság. Az új kamerák és az új formátumok megkönnyítik a filmkészítést. További digitális eszközök állnak rendelkezésre az izgalmas speciális effektusok megvalósításához és a háromdimenziós filmek forgatásához. Mivel a filmek digitális kópiáinak forgalmazása akár tízszer olcsóbb lehet, mint a hagyományos 35 milliméteres filmre forgatott kópiáké, a digitális mozi segítségével az európai filmek könnyebben eljuthatnak a nemzetközi közönséghez.
A digitális filmvetítésre szolgáló berendezések ugyanakkor számos európai mozi számára túlságosan költségesnek bizonyulhatnak: az európai mozik mintegy 31 százaléka csak egy vetítőteremmel rendelkezik és a mozik csupán 10 százaléka multiplex.
Brüsszel azt is jelezte, hogy a digitális mozizás terén jelenleg az Egyesült Államok játssza a vezető szerepet. Az USA-ban készülő filmek 90 százaléka digitális kópiában is elkészül, míg Franciaországban, amely Európa legjelentősebb filmgyártója, az új filmek kevesebb mint fele érhető el digitális változatban.
Európában csupán 2428 vetítőterem alkalmas a digitális filmvetítésre. Világviszonylatban a nagyjából 110 ezer vetítőteremből 12 ezret szereltek fel digitális berendezésekkel, és becslések szerint 2012-re a világ mozijainak közel 20 százaléka lesz alkalmas a digitális vetítésre.
Forrás: MTI