Az ókori egyiptomi építészek trükkje, hogy a sziklákban lévő hasadékok révén könnyítsék meg a sírkamrák kialakítását, később visszaütött: a természetes repedéseken keresztül öntötte el ugyanis a víz a ritka, ám annál hevesebb esőzések idején a temetkezéseket a Királyok Völgyében - állítják amerikai kutatók.
Katarin A Parizek, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója figyelt fel arra, hogy a Királyok Völgyében némely sziklába vájt sírkamra fölött a felszínen hasadékok futnak. Ezek szélessége másfél és 12 méter között ingadozott, némelyik hossza pedig meghaladta az egy kilométert. A tudós arra a következtetésre jutott, hogy a hasadékok miatt meggyengült sziklában könnyebb volt kialakítani a sírkamrákat.A feltételezés beigazolódni látszik: a térségben megvizsgált 63 temetkezés közül 30 a törésvonalak mentén fekszik, további kettő pedig átlósan helyezkedik el - olvasható a LiveScience című tudományos hírportálon.
"Megfigyeléseim szerint a sírépítők ösztönösen igyekeztek kihasználni a meghasadt, ezáltal megggyengült mészkő kínálta előnyöket - magyarázta Katarin A. Parizek. - Ám ha egy sírkamrát egy hasadék alatt alakítanak ki, a víz befolyhat és tönkreteheti a falfestményeket".
Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy ha a tudósok elvezetik a vizet az ismert síroktól, egy még fel nem fedezett temetkezést károsítanak meg. A kőzettani adatok, amelyeket összegyűjtöttek, mindazonáltal segítenek majd a régészeknek, hogy hatékonyabban védjék meg az áradásoktól az ismert és még fel nem fedezett temetkezéseket. A kutatások eredményeiről a tudósok az Amerikai Geológiai Társaság éves közgyűlésén számoltak be az oregoni Portlandben.
Forrás: MTI