Multimédiás dupla "űrkoncertet" ad pénteken a fővárosi Szkéné Színházban a Sc.Art együttes; a különleges produkciót egy eddig kevéssé ismert, úgynevezett live coding technikával megvalósuló vetítés kíséri.
A tudomány és a művészet mozaikszavát viselő Sc.Art-ban a KFT két tagja, Márton András dobos és Lengyelfi Miklós basszusgitáros mellett ifj. Kurtág György zeneszerző játszik. A kozmikus eredetű hangokat felhasználó csapat a Das wohltemperierte Universum (A jól temperált univerzum) című műsorát adja elő a Szkénében, 19 és 21 órakor. "Kozmikus eredetű hangokat használunk fel, ezeket részben eredeti változatukban játsszuk le felvételről, részben hangszereken reprodukáljuk a hangokat, illetve az azok által inspirált hangzásokat" - mondta Márton András korábban.Ezeket a kozmikus hangokat a NASA által felbocsátott különböző űrszondák rögzítették a világűrben, például a Jupiter közelében, a Szaturnusz forgásának hangját, a Titán holdra leereszkedő űrszonda süvítését, a Föld légkörének ütköző elektronok hangját. A hangok egyrészt zörejek, másrészt különböző algoritmusok segítségével hallhatóvá tett zenei hangok, köztük a mikrohullámú háttérsugárzás hangja, ami az ősrobbanás nyomán keletkezett.
A Sc.Art-előadás fontos meghatározó elemei azok a hangzások is, amelyeket a Franciaországban élő és elektronikus zenével foglalkozó neves szerző, ifj. Kurtág György tizenöt év alatt különböző stúdiókban kikísérletezett. Az előadás különböző tételekből áll, ilyen A teremtés hangja, A Föld behangolása, Huygens magánya. (Utóbbi az első űrszonda, amely leszállt a Szaturnusz Titán holdjának felszínére, nevét Christiaan Huygens holland csillagászról kapta.) "Szeretnénk ezeket az anyagokat rögzíteni és lemezen megjelentetni" - mondta Márton András.
A Szkéné Színházban a multimédia-koncert látványa a Kitchen Budapest munkája; a vetítőn megjelenő animációt valós időben programozzák. A live coding nevű új technikát egy angol programozóval közösen fejlesztik, eddig kevés helyen volt látható a világon. A live coding az előadás keretein belüli programozás folyamata, aminek során az előadó zenét vagy vizuális tartalmat generáló szoftvert ír és módosít élőben, emellett kihangsúlyozza a programozási nyelvekben a számítási folyamatok definiálásában és kezelésében rejlő kifejezőerőt.
A Sc.Art november 5-én Szombathelyen, az Agora-Savaria Filmszínházban lép fel.
Forrás: MTI