Magyarországon kivételes alkalomnak számít, hogy Nobel-díjas közgazdász előadását hallgathatjuk - még akkor is, ha az semmi jót nem ígér.
Kornai is Stiglitz eredményeit méltatta
Az amerikai professzor előadását hazánk talán legnagyobb becsben tartott és nemzetközileg is legismertebb közgazdásza, Kornai János vezette fel, méltatva Stiglitz munkásságát és úttörő eredményeit a közgazdasági elméletek fejlődésében. Véleménye szerint Stiglitz azok közé tartozik, akiknek sikerült elkerülniük a két szélsőség csapdáját: egyfelől azt, hogy a közgazdaságtan modern, igen komplex eszköztárát teljesen figyelmen kívül hagyva, egyfajta „felvizezett” intézményi megközelítést alkalmazzon, másfelől azt, hogy kizárólag a „mainstream” közönség igényeit kielégítve, a gazdasági elméletek dogmatikájától milliméterekre sem eltérve egy helyben toporogjon. Stiglitz nagysága abban áll – vélte a magyar professzor -, hogy e két véglet között a középutat megtalálva, mindig is megvolt benne a „kellő mértékű kétely” és „bátorság” ahhoz, hogy a megfigyelt komplex gazdasági jelenségeket újszerű módon, a korábbiaknál pontosabban magyarázza.
A piaci fundamentalizmusba vetett hit végleg vereséget szenvedett
Joseph Stiglitz, a 2001-es közgazdasági Nobel-díj birtokosa már előadása elején sem hagyott kétséget afelől, kiket tart hibásnak a 2008 második felére kibontakozó globális méretű gazdasági recesszióért, s azt sem rejtette véka alá, hogy a várható rövidtávú fellendülést újabb súlyos visszaesések követhetik. Véleménye szerint a súlyos hibák és az ezek következtében kialakuló válság elkerülhető lett volna, ha több figyelmet fordítunk az elmúlt 250 év gazdaságtörténetének tapasztalataira.
„A közgazdász-kutató számára a mostani válság szinte unalmas, hiszen majdhogynem pontosan ugyanezeket a folyamatokat számtalan válság kapcsán megfigyelhettük már az elmúlt évtizedekben” – fogalmazott ironikusan. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a mostani válság ismét ékes bizonyítéka a piac mindenhatóságába, automatizmusába vetett hit tarthatatlanságának – mind elméleti, mind gazdaságpolitikai szempontból. Véleménye szerint a Lehman Brothers bukása a neoklasszikus dogmát vallók számára épp olyan váratlan és megmagyarázhatatlan esemény volt, mint a Berlini fal leomlása a kommunizmus ortodox híveinek. A piac tökéletlenségével kapcsolatban leszögezte, hogy az információs aszimmetriák és az externáliák következtében „Adam Smith jól ismert láthatatlan keze éppen azért láthatatlan, mert nem is létezik”.
A bankok és a szabályozásban nem hívő szabályozók a felelősök
A Nobel-díjas közgazdász kifejtette: élesen megoszlanak a vélemények az Egyesült Államokban és világszerte arról, hogy a Lehman Brothers csődje – mely azonban csupán a jéghegy csúcsa – és a jelzálog-piaci buborék kipukkadása kinek a hibájából következett be. Stiglitz hosszú ideje nyíltan hangoztatja, hogy az elsődleges felelős az amerikai gazdaságban megtermelt profit 40%-át (!) realizáló pénzügyi szektor felelőtlen magatartása és a kockázatkezelési gyakorlat teljes csődje. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az USA pénzpiaci rendszerének szabályozottsága – pontosabban szabályozatlansága – számos kívánnivalót hagyott maga után. A Columbia Egyetem professzora szerint a 2. világháborút követő időszakban létező meglehetősen fejlett szabályozási rendszert a 80-as évektől egy új váltotta fel, melynek élén - paradox módon - olyan személyek álltak (pl. Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő Fed korábbi elnöke), akik maguk sem hittek a szabályozásban.
Stiglitz szerint a Greenspan és mások által – hamis feltételezésekre építve – létrehozott szabályozási rendszer olyan „perverz” ösztönzőket teremtett mind a pénzintézetek, mind az óriási hiteleket felvevők számára, melyek révén a veszteségeket minden esetben a közösség viseli, míg a csillagászati nyereségek, prémiumok a felelőtlenül gazdálkodó bankárok zsebébe vándorolnak. Nem véletlen tehát, hogy a bankok „ragadozó kölcsön-kihelyezési” gyakorlatot folytattak, mivel éppen a kockázatok növelésében váltak érdekeltté. Ennek eredményeképpen alacsony jövedelmű családok milliói vettek fel olyan mértékű hiteleket, melyek jelentősen meghaladták mind a vásárolt ingatlan értékét, mind pedig saját lehetőségeiket. Sok esetben eleve esélytelennek tűnt a hitelek visszafizetése, ám a bankok nem voltak érdekeltek e kockázatok kiszűrésben.
Ezen a helyzeten ráadásul még tovább rontott a Bush és az Obama adminisztráció által egyaránt folytatott gyakorlat, mely szerint bizonyos intézményeket – melyek „túl nagyok ahhoz, hogy bedőljenek” – kiment az állam, mégpedig az adófizetők dollár százmilliárdjai révén, míg másokat hagy tönkremenni. A professzor véleménye szerint a pénzügyi szektor jelentős része, ha meggyengülve is, de jól jöhetett ki a válságból, míg a károkat az amúgy is a társadalom alsóbb rétegeiből származó, házukat és teljes megtakarításukat elvesztő családok milliói szenvedik el, akiktől hiba volt elvárni, hogy hiányos információk birtokában, hosszú távon racionálisan tudják felmérni a kockázatokat.
Pesszimista jövőkép az USA és Európa számára
Többek között korábbi tapasztalatokra, valamint az amerikai munkaerő-piac súlyos állapotára utalva Stiglitz kifejezetten pesszimista jóslatokkal zárta előadását. Véleménye szerint az USA gazdasága az idei év végére ismét növekedést mutathat, ám ez nem tűnik fenntarthatónak, s a fellendülési időszakot minden bizonnyal újabb visszaesés követi majd. A kilátások Európa és a világgazdaság számára sem ígéretesebbek. Egyedül Ázsia, azon belül is a világ devizatartalékainak legnagyobb részét birtokló Kína lehet az, aki győztesen kerülhet ki a válságból. Bár az előadáson konkrét országok, így Magyarország számára nem hangzottak el konkrét helyzetértékelések, illetve megoldást kínáló receptek, Stiglitz korábbi kijelentései alapján tudvalevő, hogy a professzor élesen bírálja az IMF és a legtöbb szakértő merev álláspontját a költségvetési hiány csökkentésének elsődlegességét illetően: véleménye szerint hibás döntés a költségvetési hiány mindenáron való csökkentése, amennyiben ez túlzott mértékben visszafogja a gazdasági növekedést, a hatékony befektetéseket és a munkahelyteremtést.
Nagy várakozás előzi meg 2010 januárjára várható legújabb könyvét, melynek címe is sokatmondó: „Szabadesés: Amerika, szabad piacok és a világgazdaság süllyedése”. Kutatói pályafutása mellett fontos gazdaságpolitikai pozíciókat is betöltött: 1993 és 1997 között Bill Clinton adminisztrációjában a Gazdasági Tanácsadók Tanácsának tagja, majd elnöke volt, 1997 és 2000 között pedig a Világbank vezető közgazdásza és alelnöke. E minőségében gyakran élesen bírálta az amerikai kormányzat és az IMF által folytatott gazdaságpolitikai gyakorlatot. Jelenleg a New York-i Columbia Egyetem professzora.