Megérkezett az összes kép a Botticellitől Tizianóig - Az itáliai festészet két évszázadának remekművei című tárlatra a budapesti Szépművészeti Múzeumba. A szerdán nyíló kiállítás az itáliai reneszánsz valamennyi iskoláját és mesterét bemutatja reprezentatív alkotásokon, olykor főműveken keresztül.
"Ilyen nem volt és a közeljövőben nem is lesz" - mondta Baán László főigazgató a 130 alkotást felvonultató kiállításról, amelyre Európa legjobb múzeumai mellett számos magángyűjtemény adott kölcsön műalkotást, több esetben a tulajdonukban lévő legértékesebb művet.A főigazgató beszámolt arról, hogy a kiállítás "koronáját", Leonardo da Vinci Hermelines hölgyét volt a legnehezebb megszerezni a Krakkói Nemzeti Múzeumhoz tartozó Czartoryski Múzeumból. Diplomáciai és rendőrségi együttműködésre is szükség volt a csaknem 80 milliárd forintra biztosított kép kölcsönzéséhez, az alkotást tizenkét kommandós kísérte Krakkóból Budapestre. A Hermelines hölgyet eddig egyedül az olasz múzeumok kapták kölcsön nyolc éve, azóta sehova sem utaztatták a világ egyik legértékesebb festményét.
A február 14-ig látogatható tárlat számos további szenzációval szolgál, látható lesz például Tiziano Kesztyűs férfija, Bartolomeo Veneto Flórája valamint Botticelli Virginia története című képe is. Érkezett festmény a firenzei Uffiziből, a párizsi Louvre-ból, a londoni és a washingtoni National Galleryből, a New York-i Metropolitan Museumból, a római Galleria Borgheséből és a madridi Pradóból is. Bemutatnak emellett 30 alkotást a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből is.
A Paulo Uccello szürreális hatást keltő, Fejezetek a szent remeték életéből című képével kezdődő kiállítás hét szekcióra tagolódik. Az első A festészet tudománya címet viseli, és a festői technikák változásait mutatja be. Az Emberarcok, angyalarcok című szekcióban portrékat láthatnak az érdeklődők, a Reneszánsz határok nélkül című fejezet pedig a reneszánsz kapcsolatait mutatja meg a gótikával és az északi művészetekkel. Az eszmény testet ölt: az érett reneszánsz című szekcióban kapnak helyet Raffaelo, Correggio, valamint Leonardo képei. Az ötödik fejezetben Giorgione és Tiziano képei lesznek láthatóak, Tizianotól kilenc képet állítanak ki.
A Velence és hátországa című szekció Tintoretto és Paolo Veronese nevével fémjelezhető, ez a fejezet azt a korszakot mutatja be, amikor Velence művészeti nagyhatalommá vált. Az utolsó részben, A reneszánsz válsága és a manierizmus című szekcióban a humanizmus optimista világképe megrendülésének lehetnek tanúi a látogatók a többi között Baccafumi, Parmigianino, Lelio Orsi és Bronzino képei által, valamint itt látható Giuseppe Arcimboldo A kertész című képe is. A tárlat záró alkotása Frederico Barocci Mária a gyermek Jézussal című festménye, amely a manierizmus utolsó nemzedékének legcsodálatosabb mesterének állít emléket - mondta el Tátrai Vilmos, a kiállítás kurátora.
Forrás: MTI