Közel 600 millió forintos fejlesztésben folytatják az ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület fejlesztését, és ennek nem titkolt célja, hogy a Világörökség részeként is elismerjék a világ egyik leggazdagabb őslábnyomos területét.
A programot sajtótájékoztatón ismertette pénteken Ipolytarnócon Duska József, a területet működtető Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának vezetője.Az Ipolytarnóci Ősvilági Pompeji turisztikai fejlesztése című projekt második ütemében a 20-30 millió évvel ezelőtti flórát felelevenítő miocén erdőt telepítenek. A 2,5 hektáros területen melegházat is kialakítanak a hazai klímát nem tűrő növények számára. A terület előkészítéséhez földkábellel váltják ki a légvezetékeket.
Különleges lesz a fák lombjai között 8-10 méter magasan vezető lombsétány is, amely két végén egy-egy 15 méter magas, kilátóként is funkcionáló toronnyal várja a vendégeket.
2010 júliusában fejeződik be a beruházás, amelynek keretében kerti ösvényeket is kiépítenek az arborétumban, a gyerekek számára függőhidat, drótkötélpályát és állati lakhely-imitációkat alakítanak ki. Mindemellett épül játszótér, étterem és pihenőhely is. Világszintre próbáljuk hozni Ipolytarnócot, hogy alkalmas legyen a pályázat a világörökségi cím elnyerésére - fogalmazott Duska József.
Az Európa Diplomával már rendelkező Ipolytarnóc jelenleg a világörökségi cím várományosaként említhető. 2003-ban adták be a pályázatot, amelyhez 2004-ben kiegészítéseket kért a világörökségi bizottság, ezért elhalasztotta a döntést. A tudományos feltárásokat már az UNESCO-s kategóriában szeretnék folytatni, mivel a Novohrad-Nógrád Geopark szakmai központjaként működő Ipolytarnóc erre is pályázik. A világörökségi cím elnyerését a szakemberek "évtizedes távlatra" teszik.
Az 512 hektáros területen már 1836-ban elkezdődtek a dokumentált tudományos kutatások, a területet 1944-ben nyilvánították védetté. A Nógrád megyei Ipolytarnócon található a világ legnagyobb megkövesült ősfenyője. A 20 millió évvel ezelőtti őslábnyomos felszínt egy vulkánkitörés őrizte meg, a területen 11 gerinces állat több mint háromezer lábnyomát azonosították már. 2007 nyarán ide szállították a Bükkábrányban 60 méter mélységből előkerült nyolcmillió éves ősfenyőket is.
Forrás: MTI