A magyar nyelvű írásbeliség első ötszáz évét mutatja be az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) 62 eredeti nyelvemléket, valamint 42 egyéb műtárgyat felvonultató "Látjátok feleim..." - Magyar nyelvemlékek a kezdetektől a 16. század elejéig című nagykiállítása, melyet Sólyom László köztársasági elnök nyitott meg csütörtökön.
Monok István, az OSZK főigazgatója felidézte, a nemzeti könyvtár hosszú évek óta készült arra, hogy egy reprezentatív nagykiállítás keretében egybegyűjtse lehetőleg az összes Mohács előtti magyar nyelvemléket.Mint emlékeztetett, a február végéig megtekinthető tárlat a kódexekben fennmaradt magyar nyelvemlékek mintegy 90 százalékát bemutatja, olyan különlegességeket is felvonultatva, mint a Tihanyi Alapítólevél, a Halotti Beszéd, az Ómagyar Mária-siralom vagy a Huszita Biblia három különböző korú kézirata, melyek még sohasem voltak együtt láthatók. A dokumentumok, műtárgyak együttes eszmei értéke a 14 milliárd forintot is eléri.
A Madas Edit által rendezett tárlat anyaga a szórványemlékek, a lapszéli magyar nyelvű jegyzetek időszakától eljut a magyar irodalmi nyelv kialakulásának koráig, mikor a nyomtatás elterjedésével a kódexirodalom lényegében véget ért - tette hozzá a könyvtár vezetője.
Sólyom László megnyitóbeszédében hangsúlyozta: a kiállított "leletek az egyetlen forrás, amelyből képet alkothatunk a régi magyar nyelv állapotáról, követhetjük nyelvtani alakulását, következtethetünk szókincsére, nyelvjárásaira".
Megszentelt emlékek ezek, a magyar történelem, kultúránk és nemzeti azonosságunk gyökerei - fogalmazott. A köztársasági elnök megjegyezte, a tárlat rendezői éltek minden lehetőséggel a korabeli ritkaságok kiállításától a multimédiás eszközökig, de közben nem feledkeztek meg a gyerekekről sem.
Az OSZK nagykiállítása három teremben mutatja be a magyar nyelvű írásbeliség első évszázadának emlékeit, míg a legkisebbek az előtérben próbálhatják ki, milyen is lehetett a középkorban íródeáknak vagy kódexmásolónak lenni.
A Magyar nyelv éve 2009 programsorozatba illeszkedő tárlathoz a könyvtár reprezentatív katalógust és kétívnyi fakszimile dossziét is megjelentetett, valamint elindította a tudományos kutatást és az ismeretterjesztést egyaránt számos funkcióval szolgáló nyelvemlekek.oszk.hu honlapot.
A nyelvtörténeti kiállítással együtt nyílt meg az OSZK kézirattárában Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulójára a Nyelv.Emlék.Teremtés.Kazinczy című kamaratárlat, amely szintén február 28-ig látogatható.
Forrás: MTI