Felvidéki és vajdasági muzsikusok is fellépnek november 7-én Budapesten a Hagyományok Háza színháztermében. A Kárpát-medencei magyarok zenéje elnevezésű gálakoncert célja, hogy bemutassa: a népzenének, a világzenének is ott a helye a hangversenytermekben és a színházakban.
A gálaműsort délelőtt Kárpát-medencei kulturális konferencia előzi meg, amelyre azokat a határon túli partnereit hívta meg a programot szervező Periferic Records, akikkel a korábbi évek CD adományozása és a koncertek során kapcsolatba kerültek - mondta el Böszörményi Gergely, a kiadó vezetője az MTI-nek. A Felvidékről, Kárpátaljáról, a Vajdaságból, a burgenlandi Felsőőrről (Oberwart) várnak színházigazgatókat, könyvtárvezetőket, zenészeket, néprajzosokat a rendezvényre.A Periferic Records 2001-ben hívta életre a korábban Határon túli magyarok zenéje címen ismert eseményeket. "Számunkra szolgálat és misszió elérni, hogy a Kárpát-medencében élő magyar közösségek és nemzetiségek egymással békében, harmóniában éljenek, ehhez egymás kultúrájának, hagyományainak és szokásainak megismerése, bővítése elengedhetetlen feltétel" - véli Böszörményi Gergely.
A határon túli koncerteken nemcsak élő zene szólt az elmúlt években, CD-ket is adományoztak a határon túl élő magyaroknak. A 2009-ben Beregszászon és Magyarkanizsán már rendeztek programokat. A november 7-iki budapesti gálaesten a Hagyományok Háza munkatársa, Agócs Gergely Bástya felvidéki citerazenekarral lép színpadra. Barátaival muzsikál a vajdasági Bakos Árpád, ő Böszörmény Gergely szerint olyan "szenzációs figura", aki a basszusgitáron is virtuóz módon játszik, a citeráján pedig akár Richard Strauss zenéjét is képes megszólaltatni, személye maga a világzene. Játszik még Pál István Szalonna és a banda, részt vesz a programban a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű című műsorának részleteivel, szólót énekel: Enyedi Ágnes, Herczku Ágnes és Hetényi Milán.