A magyar filmművészet iskolateremtő mestere, a három éve elhunyt Illés György operatőr tiszteletére avattak emléktáblát születésének 95. évfordulóján hétfőn szülővárosában, Egerben.
Az Uránia mozi falán elhelyezett emléktábla avató ünnepségén Koltai Lajos, a Magyar Operatőrök Társaságának elnöke, a mester egykori tanítványa kiemelte: Illés György, a "Papi" ki tudta halászni a tehetséget, maga mellé vette és terelte az útját. Óvó kezei kísérték növendékeit a kijelölt úton, miközben maga is jókedvűen alkotott - hangsúlyozta Koltai Lajos.Habis László, Eger polgármestere felidézte, hogy a kétszeres Kossuth-díjas operatőr, aki a Magyar Mozgókép Mestere címet is megkapta, egész életében kötődött szülőhelyéhez, és sokat tett például a nemzetközi hírű Egri Filmművészeti Nyári Egyetem működéséért. Egyebek mellett ezért is választották Eger díszpolgárává. Miközben hallatlanul szerény volt, fantasztikus művészi és emberi értéket képviselt - fogalmazott a polgármester.
Illés György csaknem 70 játékfilmet forgatott életében. Nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint a Ház a sziklák alatt, a Budapesti tavasz, a Pacsirta, az Utazás a koponyám körül, a Szerelmes biciklisták, A Pál utcai fiúk, az Isten hozta őrnagy úr, a Húsz óra, vagy Az ötödik pecsét, és olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Fábri Zoltán, Keleti Márton, Máriássy Félix és Makk Károly.
A tanítványai által csak "Papinak" becézett mester kezei alól világhírű operatőrök generációi kerültek ki, hiszen 1947 óta oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Az Oscar-díjas Zsigmond Vilmos, Koltai Lajos, Ragályi Elemér, Kende János és Zsombolyai János valamennyien Illés György tanítványai voltak.
A 2006-ban 92 évesen elhunyt Illés György emlékét őrző táblát a város önkormányzata, az egri Eszterházy Károly Főiskola és a Magyar Operatőrök Társasága közösen állíttatta.
Forrás: MTI