Nem akármilyen névsorral nyitja meg kapuit a legújabb budapesti galéria. A nevek többsége még a tízéves gyerekek előtt is közismertek. És az összes lógni fog.
Ady Endre, Móricz Zsigmond, Babits Mihály és más XX. századi, valamint ma is alkotó magyar írók, illetve Bartók Béla zeneszerző portréfotói láthatók a fővárosi Home Galériában. A galéria egyébként ma nyitja meg a kapuit.Kertész Csaba, a galéria tulajdonosa elmondta: már a kiállítás rendezése alatt nagyon sok gimnazista és környékbeli nyitotta rá az ajtót. A tárlat anyagát - amely 80 képből áll - gyűjtőktől, örökösöktől kapta kölcsön, a legtöbbjük vintage fotó, azaz a fotós saját kezű munkája a fényképezéstől az előhíváson keresztül a kidolgozásig, míg a többi eredeti negatívról készült másolat.
Találkozhat a látogató többek között Ady Endre, Móricz Zsigmond, Babits Mihály, Molnár Ferenc, Szép Ernő, Tóth Árpád, Radnóti Miklós arcmásával. A II. világháború utáni időkből Pilinszky Jánost, Weöres Sándort az 1950-es években elegáns fehér "porcelán" öltönyben, a fiatal Nagy László költőt láthatják, míg Gink Károly fotóművész Illyés Gyuláról készült képe is ott van a falon.
Gink Károlyon kívül többek között Székely Aladár, Rónai Dénes és Kálmán Kata művei láthatók a tárlaton. Kertész Csaba megjegyezte, hogy szerepel a kiállításon Kálmán Katának az a híres képe is, amely Móricz Zsigmondot ábrázolja Csibével, az Árvácska című könyvének főszereplőjével. Ugyancsak Kálmán Kata jegyzi Bartók Béla képeit, két portrét a zeneszerzőről és egyet, amint zongorázik. Babits Mihályról készített érdekes fotót Török Sophie 1923-ban Dömösön. Az írót a Kártyavár című regényének írása közben, a domboldalon heverve írógépével együtt örökítette meg a költő felesége. Márai Sándor, Kassák Lajos, a gesztikuláló Tersánszky Józsi Jenő és Berda József költő arcképe mellett Molnár Ferenc és Szép Ernő színházi díszletek közötti mókázását is lencsevégre kapta a fotográfus.
Kertész Csaba összeállított egy kortárs írói blokkot is Lugosi Lugo munkáiból: itt Esterházy Péter, Konrád György, Csoóri Sándor, Mészöly Miklós, Kornis Mihály, Nádas Péter és Petri György arcképe látható. Lugosi Lugo megörökítette a Beszélő című folyóirat szerkesztőit is 1989-ben egy csoportképen; ezen szerepel többek között Solt Ottilia, Kőszeg Ferenc, Haraszti Miklós és Kis János.
A tárlat december 2-ig várja az érdeklődőket a II. kerületben, a Keleti Károly utca 17-ben.
Forrás: MTI