Csupa-csupa jó arcú lány és fiú sürgölődik ma este a Gödör körül. Az arcukon elszántság, a környék lakói pedig ütemes, tompa puffanásokat fognak hallani.
What,s My Name?! címmel a boltokban a hazai bulizene egyik legszínvonalasabb szereplője, az Irie Maffia második albuma; a reggae és a dancehall műfajából kiinduló, de azt szinte mindennel vegyítő csapat pénteken a budapesti Gödör klubban mutatja be új lemezét.Dermot (Élő Márton), a 11 tagú csapat vezetője és egyik zeneszerzője csütörtökön elmondta: az új albumon az Irie Maffiára eddig is jellemző reggae, funk és hiphop mellett vastagon érezhető a jamaikai zenék legújabb vonulatának hatása. "Az elmúlt két évben elterjedt trend a dancehallban sokkal gyorsabb, elektronikusabb, mint ami korábban megszokott volt. Emellett mi is rákattantunk a mostanában Dél-Amerikában hódító, Magyarországon viszont szinte teljesen ismeretlen cumbia stílusra, ami elsősorban a Lady,s Embassy című számunkon érezhető" - fejtette ki Dermot. A cumbia kolumbiai eredetű, zenéje 4/4 ütemű, ritmusa általában 90–92 BPM.
A What,s My Name?!-en szereplő dalok többsége (a lemezen 13 szám és két bónusz található) úgy született, hogy a zeneszerzésért felelő és egyébként harsonán játszó Dermot, valamint a billentyűs Jumo Daddy (Horváth Gáspár) számítógépen megírta az alapokat, amit aztán a próbákon ültettek át a népes zenekarra, a három énekes-rapper (a ghánai-magyar Sena Dagadu, a Columbo néven ismert Kéri András és a Zuboly együttesben is szereplő, Busamanként fellépő Busa István) aztán erre írt szövegeket.
Sena, a magyar underground kiemelkedően tehetséges dívája - aki korábban többek között a Barabás Lőrinc Eklektric-kel, a Realistic Crew-val, a Zagarral és a Gelkával is dolgozott együtt - ezúttal nemcsak angolul, hanem magyarul is énekel: Busaman önéletrajzi ihletésű szövegeihez a refrént. Az identitás-meghatározó szövegek a What,s My Name?! több dalában is felbukkannak.
"Zeneszerzőként nemigen szólok bele, ki miről ír szöveget, de a hiphopban teljesen alapvető dolog, hogy az MC-k saját élményeikről, tapasztalataikról beszélnek. Ez egy ösztönös műfaj, az utcán született, mi másról is beszélne egy rapper, mint a saját életéről" - jegyezte meg Dermot.
A lemezen a Legalize című dalt Blessed jamaikai rapper adja elő; vele az interneten keresztül kerültek kapcsolatba. Az Irie Maffia korábbi tagja, Kemon két számban - The Journey és Bacardi Cola - rappel. Már elkészült az együttes új klipje is, a Slow Down Chale című nyitódalhoz.
A pénteki lemezbemutató koncerten az Irie Maffia elejétől a végéig lejátssza az új albumot, de nyilván az előző lemez legnagyobb slágerei - köztük a Hands In The Air és a Bombaklaat - is elhangzanak majd. Színpadra lép a Jr Brown and High Grade Band, valamint a Roots Compact is, dj-zni Bosi és Ozon fog. A látványért Megyeri András felel; a diavetítésen a lemezborító dizájnja alapján készülő fényfestés borítja majd be a termet.
A pesti buli után egyhónapos lemezbemutató turné lesz Székesfehérvár, Veszprém, Miskolc, Debrecen, Pécs, Sopron és Szombathely érintésével.
Az Irie Maffia 2005-ben alakult, az első lemez 2007-ben jelent meg Fel a kezekkel! címmel. A már említett zenészeken kívül a jelenlegi tagok: Havas Miklós (basszusgitár), Szekér Ádám (gitár), Dési Tamás (dob), Meggyes Ádám (trombita), Oláh Antal (ütős hangszerek) és Baranyai Ákos (Dj Future, szkreccs). Az irie jelentése a jamaikai szlengben mosolygós, boldog. Az együttes idén nyáron Párizsban is fellépett, az Odéon Színház előtti téren rendezett szabadtéri koncerten. Ezzel zárult a francia főváros Foire Saint-Germain elnevezésű belvárosi kulturális fesztiválja.
Forrás: MTI