A Pastinszky Antikvárium csütörtöki árverésén oklevelek, királyi leiratok, parancslevelek, helytörténeti, családtörténeti és címertani munkák, régi térképek, történelmi dokumentumok adják a választékot.
A kétszáztíz tétel számos gyűjtői darabot tartalmaz, ezért több közgyűjtemény is a lehetséges vásárlók között regisztráltatta magát. Kiemelt figyelmet érdemelnek az egyetlen példányban készült oklevelek. 100 ezer forintos kikiáltási árral indul az 1471-ben kelt Ugocsa vármegyei oklevél négy almási nemes bírságolásáról, 130 ezer forintról a Somogyi Konvent 1499-es válaszlevele II. Ulászló parancslevelére. I. Lipót császár adóztatással foglalkozó levelének dátuma 1694, míg VI. Károlynak a medgyesi rendi országgyűlésre szólító parancslevele 1712-ből való. Mindkét okmányon ott a király aláírása, 60-60 ezer forinttól megszerezhetők.Bedly Mátyás Sándor 18. századi Vas megyei ügyvéd jogi témájú, ismeretlen, kiadatlan, 602 oldalas kézirata amolyan mintakönyv a vármegyei közigazgatásban, joggyakorlatban előforduló ügyekhez. A latin szöveg végén az akkoriban leggyakrabban használt jogi formulát, a végrendeletet magyarul is közli; kikiáltási ára 200 ezer forint.
A legtöbbre, 800 ezer forintra Petri Andrae Matthioli 16. századi sienai orvos dekoratív kötetét tartják. A terjedelmes munka több mint ezer szövegközti fametszetet tartalmaz növényekről, állatokról, halakról, s az akkori medicinában gyakran használatos lepárló berendezésekről.
A Lipcsében 1709-ben kiadott Buddeus-féle történelmi lexikon a maga koráig minden, a történelemmel kapcsolatos címszót tartalmaz. Számos magyar vonatkozása is van: magyar városok leírása, uralkodók, hadvezérek bemutatása. A kötet kikiáltási ára 200 ezer forint.
1851-ben jelent meg Fényes Elek "Magyarország geographiai szótára, mellyben minden város, falu és puszta, betürendben, körülményesen leiratik". A 70 ezer forintra tartott könyvbe egykori tulajdonosa egy 1765-ös, kézzel írt, magyarországi vármegyék és városok statisztikai adatait közlő táblázatos lapot illesztett.
Ugyancsak 70 ezer forint a Korabinszky János Mátyás térképész, valamint Berken János, és Czetter Sámuel metszők által jegyzett Magyarország vármegyéinek atlasza. Az 1805-ös kiadványban negyvenhat vármegye térképe található a címerekkel, továbbá regiszter a városokról és vásárhelyekről, feltűntetve az egyes településeken az egyházak és nemzetiségek elhelyezkedését.
Igazi unikum az 1849-es szabadságharc eseményeit, harcait, a csapatok helyzetét ábrázoló litografált lapok gyűjteménye, amelyért 70 ezer forintról indul a licit.
Forrás: MTI