Egy hete örömmámorban ünnepli szabadságát Németország: 1989. november 9-én a várost kettéosztó falat lebontották. Természetesen az eseménnyel, a berlini élettel, a kettéosztottsággal kapcsolatban számos kiváló dal került napvilágra, akár a rendszerváltás előtti vagy utáni időkről is legyen szó. Íme a mi kedvenceink.
1979. november 30-án jelent meg a Pink Floyd konceptalbuma, rockoperája. Egészen 1987-ig csupán ezen a lemezen szerepelt Richard Wright. A Bafta-díjas film (és zene) történetének főszereplője Pink, a látszólag népszerű és sikeres rocksztár, akinek apja a második világháborúban halt meg. Valójában mindenből és mindenkiből kiábrándult, hallucinációi vannak, azt képzeli, egy fasiszta diktátor, akinek koncertjei tulajdonképpen náci összejövetelek. De talán még nincs minden veszve, a falat le lehet dönteni.
A lemez témáját egyértelműen a berlini fal ihlette: a film fala szimbolizálja azt az elszigeteltséget, melyet a berlini fal valójában létrehozott.
A Heroes David Bowie és Brian Eno 1977-ben készült közös szerzeménye. Az énekes Heroes címmel nemcsak nagy-, de kislemezt is megjelentetett. A szám Bowie Berlin-korszaka során látott napvilágot, az ún. Berlin-Trilógia egyik darabjaként (a Low és a Lodger mellett). A dal egy szerelmespár történetét beszéli el, akik a Szégyen falának árnyékában találkoznak. Bowie később megerősítette: a dal háttérvokalistájával, Antonia Maaß-szal való kapcsolatáról szól.
A szám címét egyébként a német NEU! zenekar Hero című dala ihlette - Bowie ugyanis nagyon szerette a bandát, ahogyan Eno is.
1999 februárjában a Q magazin a 100 legjobb dal közé sorolta a szerzeményt. 2004-ben a Rolling Stone magazin minden idők 500 legjobb dalainak listáján a 46. helyen szerepeltette a Heroest, melyet Bowie a mai napig játszik koncertjein.
U2: Zoo Station
Az 1991-es Achtung Baby - lemezen hallható dal egyetlen kivétellel minden esetben nyitószámként szerepelt a zenekar Zoo TV turnéján. A cím a Bahnhof Zoo nevű berlini állomásra utal (ez a Berlin Zoolohischer Garten hivatalos neve). Véletlen egybeesés, hogy az állomás a berlini metró U2-vonalán található 1993 óta...
A dal szövegét illetően Bonót egy berlini történet inspirálta, mely szerint a második világháborúban, az egyik bombázás alkalmával állatok szabadultak ki az állatkertből - rinocéroszok, pelikánok és flamingók barangoltak másnap reggel a városban. A dal szövegének megírásakor hatással volt természetesen a berlini fal és Berlin újraegyesülése is.
Muszáj szólnunk úgy általánosságban Nick Cave-ről, aki Berlinben négy albumot adott ki (The Firstborn Is Dead; Kicking Against The Pricks; Your Funeral, My Trial és Tender Prey). Még Berlinben kezdte el írni regényét And The Ass Saw The Angel (És meglátá a szamár az Úrnak angyalát) címmel, amely 1989-ben jelent meg. Wim Wenders több filmjében is láthatjuk, például a Berlin felett az égben is, melyben klubkoncertet ad. Még a fal leomlása előtt elhagyta Nyugat-Berlint és Sao Paolóba költözött.
Nina Hagen: Berlin
Az énekesnő 11 éves volt, mikor anyja hozzáment Wolf Biermann énekes-dalszövegíróhoz. Biermann politikai nézetei nagy hatással voltak rá, ahogyan a Free German Youth nevű csoportosulás is, így már 12 éves korától kezdve körvonalazódtak politikai nézetei Kelet-Németország kormányáról - vagyis ellen. Később Biermann engedélyt kapott, hogy Cologne-ban (Nyugat-Németországban) koncertet adjon, arra azonban már nem, hogy onnan visszatérjen. Hagen utána szeretett volna menni, ám ez abban az időben nem volt túl egyszerű. Nina addig fenyegetőzött és követelőzött, míg végezetül négy nappal később megkapta az engedélyt, és Hamburgban telepedett le. 1977-ben megalapította a Nina Hagen Band-et Nyugat-Berlinben, a Kreuzberg-kerületben. 1978-ban kiadta lemezét, ezen hallható Auf’m Bahnhof Zoo is. Ez pedig Berlin című dala:
A 99 Luftballons egy hidegháború-korabeli tiltakozó dal, melynek eredeti, német dalszövegét később angol nyelven újra felvették, 99 Red Balloons címmel.
A dal 99 szálló léggömbről szól, melyek egy szörnyű katonai megtorlás kezdetét jelzik. A dal történelmi hátterében az Egyesült Államok és a Szovjetunió egyre fokozódó stratégiai- és propagandavetélkedése áll a hidegháború idején. Amerika 1984 januárjában új fejlesztésű Pershing II. rakétákat helyezett ki az NSZK területére, ezzel válaszolva a szovjet SS-20-as nukleáris rakétákra, melyeket nyugat-európai célpontokra irányítotak. Az ezt követő hónapban jelent meg a dal, majd három hétig vezette a brit zenei toplistát.
Nenának ez volt az első és az utolsó slágere.
Accept: Balls To The Wall
A német Accept zenekar ötödik albuma 1983-ban jelent meg. Az azonos című dal a zenekar védjegyévé vált. Wolf Hoffmann gitáros egy interjúban a dalról azt mondta, mindig is foglalkoztak a politikával és az emberi jogokkal, így a Balls To The Wall szövege egyértelműen erre utal. „Egy nap az elnyomottak fel fognak állni, és szétrúgnak néhány segget!”- mondta a zenész.
A banda 1983-as lemezének hanganyaga szerepelt például a Beavis and Butt-head 1993-as részében, a Tornado című epizódban is.
A kanadai new-wave csapat 1981-ben alakult meg Montrealban, Quebec-ben. A dal a Cold War Night Life című, 1982-es lemezen található.