A gyapjas mamutok és más őskori nagytestű állat, az úgynevezett megafauna képviselői jóval azelőtt eltűntek a Föld színéről, mielőtt az ember megtanult volna hatékony vadászfegyvereket gyártani - állítják amerikai kutatók.
Több elméletet is kidolgoztak a tudósok, hogy megmagyarázzák a megafauna kipusztulását. Okolják az amerikai mamutok eltűnéséért az úgynevezett Clovis-kultúra vadászait, akik nagytestű állatok elejtésére szolgáló kifinomult dárdahegyeket fejlesztettek ki, az éghajlatot, de van olyan teória is, amely egy kozmikus "jövevény" becsapódását teszi felelőssé a történtekért - olvasható a LiveScience című tudományos hírportálon.A madisoni Wisconsini Egyetem kutatói, akik vizsgálataikról a Science legújabb számában számolnak be, az Indiana-állambeli Appleman-tó üledékét vizsgálták.
A tudósok a Sporormiella-gomba spórái után kutattak, amelyek kizárólag nagytestű növényevő emlősök székletében találhatók meg. A gombák spóráinak mennyiségéből következtetni lehet a megafauna képviselőinek számára.
A tudósok vizsgálták az üledékben a korabeli polleneket, valamint a szénpormaradványokat is, amelyekből az erdőtüzek gyakoriságára lehet következtetni. Az amerikai kontinensen egykoron nagy számban éltek gyapjas mamutok, masztodonok, s óriáslajhárok, amelyek termetre egy mai barnamedvével is felvehették volna a versenyt. Ám az Appleman-tő üledékének tanúsága szerint számuk csökkenésnek indult valamikor 14 800 és 13 700 évvel ezelőtti időszakban. Tizenháromezerötszáz évvel ezelőtt a megafauna képviselőinek száma már igen csekély volt. Az eredmények arra utalnak, hogy a nagytestű növényevő állatok nem hirtelen tűntek el a Föld színéről, hanem fokozatosan csökkent számuk egy évezred leforgása alatt.
S hogy valójában mi is történt? A kutatásokat irányító Jacquelyn Gill szerint, ha a kormeghatározás pontos, ki lehet zárni a meteorbecsapódást. A klímaváltozás is kizárható, mivel a térség növényzete a nagytestű "vegetáriánus" állatok után kezdett megváltozni. A Clovis-kultúra népe pedig körülbelül 13 ezer évvel ezelőtt fejlesztette ki az új vadászfegyvereket. A hatékonyabb eszközökre pont azért volt szükségük, hogy a kisebb vadakat elejtsék. A kutatók meggyőződése szerint több tényező játszott közre a megafauna eltűnésében.
A tudósokat a kutatás során leginkább az lepte meg, hogy milyen drámai változásokat okozott a térség növényzetében a nagytestű emlősök eltűnése. Az őskori pollenekből ítélve megszaporodtak azok a fafajták, amelyek levélzetét korábban előszeretettel "lelegelték" a mamutok. A térségben gyakoribbá váltak az erdő- és bozóttüzek.
"Ahogy eltűntek a nagytestű növényevők, megváltozott a növényzet, sőt az egész ökorendszer" - emelte ki Jacquelyn Gill, aki szerint el kell gondolkodni, hogy mi történik Afrikában, ha eltűnnek az olyan veszélyeztetett nagytestű növényevő emlősök, mint az elefánt. "Az elefántok eltűnésére mindenképp reagál a táj" - hangsúlyozta Jacquelyn Gill.
Forrás: MTI