Vasfüggöny mögött – a magyar filmművészet a kommunizmus bukását vizsgálja” címmel magyar filmnapok kezdődtek a Los Angeles-i Hammer Múzeum Billy Wilder Filmszínházában.
Mégpedig a magyar főkonzulátus, a Kaliforniai Egyetem – Los Angeles (UCLA) Filmarchívuma és a Magyar Film Unió védnökségével. A péntek esti nyitóelőadáson Szabó István 1992-ben készült Édes Emma, Drága Böbe című filmje került bemutatásra. A film a rendszerváltást követő időszak új problémáiról szól, két fiatal tanárnő sorsát meséli el.Shannon Kelly, a UCLA Filmarchívum vezetője a történelmi események utáni időszak korhű bemutatásaként méltatta Szabó István filmjét és örömét fejezte ki, hogy a főkonzulátus kezdeményezésére és közreműködésével hét korabeli magyar filmet mutathatnak be a Los Angeles-i közönségnek - mondta Bokor Balázs főkonzul.
A magyar filmnapok további programján szerepel az 1956-os eseményeket személyesen filmre vevő két világhírű magyar-amerikai operatőr, az Oscar-díjas Zsigmond Vilmos és Kovács László életéről szóló Nincs szükség feliratra: László és Vilmos” című dokumentumfilm, amelynek vetítésén jelen lesz Zsigmond Vilmos és a rendező, James Chressanthis is. A filmnapok közönsége a későbbiekben Fekete Ibolya Bolshe Vita, Kézdi-Kovács Zsolt És Mégis, Vajda Péter Itt a Szabadság! című filmjeit láthatja.
A neves filmes helyszínen zajló magyar filmnapok Papp Zsigmond Gábor Egy Ügynök Élete és Szalay Péter Határeset című művével zárulnak. A filmnapok a magyar főkonzulátus március óta tartó, az 1989-es magyarországi eseményekről szóló megemlékező programsorozatának (előadások, kiállítások, szemináriumok, filmvetítések ) utolsó állomását jelentik. A programsorozaton több ezren vettek részt.
Forrás: MTI