Halihó, díjosztás! Magyar zenei mezőny áll a kiosztókkal szemben, átveszi a díjakat, megköszöni, és tovább fabrikácsolja az életművet. Lássuk, hogy is áll a névsor!
Vashegyi Györgynek, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus alapító vezetőjének ítélték idén a Gramofon zenei magazin Magyar Klasszikus Díját, a Magyar Jazz Díjat pedig Kőszegi Imre dobművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ütőtanára kapta - közölte H. Magyar Kornél, a Gramofon szerkesztője a díjátadó napján.Tájékoztatása szerint évről-évre azon zeneművészek és alkotóközösségek közül kerülnek ki a díjazottak, akik a megelőző 2-3 esztendő távlatában folyamatosan vagy ugrásszerűen kimagasló előadói teljesítményt nyújtottak akár színpadi hangverseny, akár hangfelvétel, akár progresszív műhelymunka formájában. A két fődíj sorsáról idén is a Gramofon Zenekritikai Műhely tagjai döntöttek.
A Magyar Klasszikus Díjat idén Vashegyi György karmesternek, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus művészeti vezetőjének, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docensének ítélték. Az indoklás szerint a művész a magyarországi régizene-játszás megújításáért, a historikus szemlélet szellemében megvalósuló, magas színvonalú produkcióiért, az egyetemes zenetörténet elfeledett alkotásainak az elmúlt két évtizedben tett újrafelfedezéséért, magyarországi bemutatóiért nyerte el az elismerést.
A Magyar Jazz Díjjal Kőszegi Imre dobművészt, zeneszerzőt, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ütőtanárát jutalmazták több mint négy évtizedre visszanyúló, aktív zenei pályája során szerzett előadói és pedagógusi érdemeiért, a dzsesszhangszerelés formabontó szemléletéért és megújításáért, a magyarországi dzsesszdobolás irányadó képviseletéért, valamint a magyar dzsessz nemzetközi kapcsolatainak kiteljesítéséért, amelyet előadóművészként ugyanúgy segített, mint a Magyar Jazz Szövetségben több évig betöltött elnöki tisztén keresztül.
A Gramofon szerkesztősége idén is jutalmazott különböző kategóriákban egyes lemezeket, illetve dvd-ket. A zenei lapban rendszeresen publikáló kritikusok három jelöltet állítottak azon lemezek közül, amelyekről ötpontos, illetve a korszakalkotó minősítést jelentő ötcsillagos méltatás jelent meg a lapban 2008 decembere és 2009 szeptembere között. A jelöltek közül a legtöbb kritikusi szavazattal rendelkező kapta a legjobb lemezfelvételnek járó kategóriadíjat.
Az év magyar klasszikus zenei produkciója hanglemezen a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis Zoltán vezényletével készült, Bartók: Zenekari művek (II. szvit, Táncszvit, Román népi táncok) című felvétele lett (Hungaroton).
Az év külföldi klasszikus zenei produkciója hanglemezen címet a Collegium Vocale Gent Bach: Jesu, deine Passion (kantáták) című albuma nyerte el, Philippe Herreweghe vezényletével (Harmonia mundi - Karsay és Társa).
Az év klasszikus zenei produkciója dvd-n A ramallahi koncert - West-Eastern Divan Orchestra, vezényel Daniel Barenboim (Warner Classics & Jazz).
Az év magyar jazz produkciója hanglemezen a Dresch Quartet: Ritka Madár című albuma lett (X Produkció - Hangvető).
Az év külföldi jazz produkciója hanglemezen kategóriában Steve Kuhn Mostly Coltrane című lemeze (ECM Records - MusiCDome) nyerte az elismerést.
Az idén kilencedik alkalommal odaítélt Gramofon-díjak elsődleges célja, hogy a magyar klasszikus zene és a dzsessz értékteremtő művészeinek saját érdemeik apropóján teremtsen nyilvánosságot, és ezzel hozzájáruljon a két műfaj társadalmi megbecsülésének megszilárdításához, a zeneművészek presztízsének megteremtéséhez. A díjazás elsősorban eszmei elismerést jelent, pénzjutalommal nem jár.
Forrás: MTI