A vállalkozás nem éppen üveggolyókkal játszik. De majd csak évtizedek után fogjuk tudni igazán értékelni az előttünk álló néhány hetet. Mérföldköveket raknak le éppen, csooda zajlik. Köszönjük.
Kedden mutatják be Budapesten az Alexandra Records és az 1G Records 25 lemezes underground katalógusát. A rendszerváltás előtt született felvételek megjelenését koncerttel ünneplik meg; a Gödör Klubban fellép többek között Müller Péter Sziámi, a Kézi Chopin, a Balaton, a Kampec Dolores és a Tudósok.Az underground katalógus kitalálója Keleti Tamás, az 1996 óta létező 1G Records vezetője. Az eddig mintegy 70 cd-t gondozó kiadó eddig is jelentetett meg archív felvételeket. "Évek óta tapasztalom, hogy igény mutatkozik az underground, alternatív kategóriába sorolható zenekarok régebbi kiadványaira, illetve soha meg nem jelent felvételeikre. Példaként a Sexepil Egyesült Álmok című albumát említhetem, amit az 1988-as eredeti bakelit kiadást követően 1997-ben adtunk ki cd-n, és azóta elfogyott. Most ez is bekerült az underground katalógusba" - mondta a korábban dobosként a Sziámi zenekarban, valamint az Ági és a Fiúkban is megfordult Keleti Tamás.
A katalógusban szereplő előadói listán megtalálható többek között az Ápolók, a Balaton, az ef. Zámbó Happy Dead Band, a Kampec Dolores, a Kontroll Csoport, a Sziámi, az Új Nem, a Spenót, a Sexepil, az Ugatha Christie, a Tudósok, valamint a 2. műsor.
A megjelentetés jogai jórészt a zenekaroknál, zenészeknél vannak, mert a lemezek jó részét korábban gondozó - azóta megszűnt - Bahia csak terjesztette ezeket. Mint Keleti Tamás fogalmazott, gyakorlatilag a kifulladóban lévő cd-piac szinte utolsó lendületét lehet elkapni ezzel a sorozattal. "Úgy gondoltam, érdemes egy sorozatot csinálni, mert lenne rá kereslet. Szerencsére a nemrég alakult Alexandra Records az ügy mögé állt, és a terjesztés mellett a gyártásban is nagy szerepet vállalt. A cd-k viszonylag kis példányszámban, 300-500 darabban jelennek meg, és ha szükséges, utánnyomjuk őket" - közölte Keleti Tamás.
Kifejtette, hogy nem volt egyszerű munka a 25 zenekarral megállapodni, a régi felvételeket előkeresni, digitálisan felújítani, a borítókat megcsinálni. Sok esetben az idők során eltűntek a mesterszalagok, egy-két felvételen - például a Kontroll Csoport és a Trottel esetében - bakelitről dolgoztak, a Vidámparknak pedig csak az audiókazettája maradt meg. A digitalizálási munkálatokat Harmath Szabolcs, a Nox együttes zeneszerzője irányította. A cd-k mellé színvonalas, 12 oldalas füzetek készültek, a borítókat Gyurcsek András grafikus tervezte az eredeti kiadványokat felhasználva, illetve azokból kiindulva.
A cikk itt folytatódik, kattintson!
Forrás: MTI