Orbán Ottó gyermekverseit dolgozza fel a budapesti Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház legújabb darabja; a Tekergő című csecsemőszínházi előadás bemutatóját pénteken tartják a Kolibri Fészekben.
A darab rendezője, Novák János csütörtökön az MTI-nek elmondta, a Kossuth-díjas költő gyermekköteteihez, a Kati-patikához és az Eszterlánchoz személyes élmények fűzik: egy nyaralás során legkisebb lánya számára zenésítette meg a költeményeket."Megragadott a versek kozmikus világa, ahogy a csillagokkal, a repüléssel és a csodákkal párhuzamosan egyfajta gyerekmitológiát ír le Orbán Ottó. Olyan elemekből építkezik, amelyek a gyerekek, a családok mindennapi valóságára emlékeztetnek, mi is erre törekedtünk az előadásban: párnák, takarók, buborékok a fürdőszobában; ezeket próbáltuk úgy felhasználni, hogy ebben a csodálatos utazásban funkciójuk legyen" - emlékezett a Kolibri igazgatói feladatait is ellátó zeneszerző-rendező.
Novák János a Magyarországon sokak számára még újdonságnak számító műfaj kezdeteiről is szólt: a Kolibri már a csecsemőszínház első jelentős európai hullámában, a Glitterbird európai uniós projektben részt vehetett 2004 és 2007 között, míg jelenleg a Small size, big citizens program hazai közreműködője.
Mint felidézte, tíz esztendővel ezelőtt még axióma volt, hogy öt évesnél fiatalabb gyereket nem szabad színházba vinni, azóta azonban kiderült, hogy ez csak a nagyobbaknak szóló előadásokra igaz.
Ahhoz, hogy csecsemőszínházi előadások születhessenek, kellettek az utóbbi 10-15 év agykutatási eredményei: bebizonyosodott, hogy a csecsemő nem passzív, kiszolgáltatott lény, hanem sajátos világlátással rendelkező, érző ember - hangsúlyozta a rendező.
Megjegyezte, a legkisebbeknek szóló színházi produkciókat természetesen a gyerekek korának megfelelően kell megjeleníteni, ezért ezeknek a daraboknak a tempója lassabb, nagy az ismétlések szerepe, valamint fontos, hogy a darab ne okozzon ijedséget, de mégis meglepetést és örömet jelentsen. Az előadást a bemutató előtt gyerekközönséggel is elpróbálták - tette hozzá.
"A kicsik nem sok mindenre tudnak figyelni, de arra a kevés dologra hihetetlen koncentráltsággal és odaadással" - számolt be tapasztalatairól Novák János, hozzátéve: az előadások természetesen nem túl hosszúak, legfeljebb 30 percesek.
A szakember szerint az interaktivitás erre a korosztályra még nem jellemző, ha egy-egy baba fel is megy a színpadra, általában hamar visszatér a szüleihez, ezért is fontos, hogy a nézőtér ne legyen teljesen sötét. "A gyerekeket általában mindkét szülő elkíséri, és úgy látjuk, hogy a felnőttek számára is relevatív, ahogy a kicsik rácsodálkoznak a világra; szülő és gyerek egyformán boldog az előadások alatt" - mondta el a rendező.
Novák János kitért a műfaj tudományos alapjaira is: kognitív kutatások bizonyították, hogy ezek az élmények később is előhívhatók a gyerekekben, és azok, akik csecsemőszínházi előadásokat látogatnak, könnyebben tanulnak beszélni, gazdagabb lesz a szókincsük, nyitottabbak lesznek a világra - hangsúlyozta a rendező. Mint hozzáfűzte, olyan eset is megtörtént, hogy egy kétévesen látott előadásról egy gyerek négyéves korában elkezdett beszélgetni.
Novák János elárulta, a Tekergőt egy bemutató előtti előadás nyomán már egy szerbiai turnéra is meghívták.
A Kolibri Fészekben péntektől látható darabot Alexics Rita, Megyes Melinda és Ruszina Szabolcs játsszák, a zenei közreműködő Mészáros Tamás, az írásvetítős képeket Gór Era mozgatja.
Forrás: MTI