Elhunyt Melis György operaénekes; a Kossuth-díjas művészt, a Magyar Állami Operaház örökös tagját 86 esztendősen, péntek hajnalban érte a halál.
Szlovák paraszti családból származott, csak ötéves korában tanult meg magyarul. A szarvasi evangélikus gimnázium után 1943-ban jött fel Budapestre, ahol először a Műegyetemre járt, majd 1945 és 1951 között a Zeneakadémián tanult. A Magyar Állami Operaházba Tóth Aladár hívta próbaéneklésre, amelynek sikere után ösztöndíjas lett. 1949-ben mutatkozott be, Bizet Carmen című operájában (Morales szerepében), majd a Don Pasqualéban Malatesta doktort énekelte. Még abban az évben magánénekes lett. Wagner műveinek kivételével az operairodalom szinte minden jelentős baritonszerepét elénekelte, közel 70-et. Énektudása mellett színészi tevékenysége is elismert.1988-ban alapította saját díját: a Melis György-emlékplakettet évente adják a legszebb, legtisztább magyar kiejtésű énekesnek. Két évtized alatt csaknem húsz művész vette át az elismerést. 1989 óta az Operaház örökös tagja. 1991 decemberében ünnepelték kétezredik operai fellépését a Così fan tutteban.
Szerte Európában és a tengerentúlon is (Egyesült Államok, Mexikó) nagy sikerrel vendégszerepelt, legnagyobb külföldi sikereit Mozart Don Giovannijával aratta.
Melis György dalszínházi tagságának 60. évfordulója tiszteletére három héttel ezelőtt rendeztek ünnepséget a Magyar Állami Operaházban; a gyengélkedő művész ezen már nem tudott részt venni.
Pótolhatatlan veszteség
Melis György halálával hatalmas veszteség érte a magyar operajátszást - mondta el Marton Éva operaénekes az MTI-nek a pénteken elhunyt művészt méltatva. Felidézte, hogy sokat dolgoztak együtt Melis Györggyel, a milánói Scalában például együtt énekelték először magyarul Bartók Béla operáját, A kékszakállú herceg várát. Hangsúlyozta: nagy művészként tisztelte Melis Györgyöt, akitől barátságot is kapott. "Az utóbbi időben kicsit visszahúzódott, mert készült a másvilágra" - fogalmazott Marton Éva.
Szinetár Miklós, a Magyar Állami Operaház volt főigazgatója úgy fogalmazott, hogy a dalszínház nem pusztán falakból áll, hanem emberekből. Mint mondta, az intézményt olyan "oszlopok" tartották, mint Osváth Júlia, Simándy József és Melis György. Utóbbi halálával egy nagy oszlop dőlt ki az operaház falai közül - mondta Szinetár Miklós, aki hozzátette: nem biztos abban, hogy Melis Györgynek lesz méltó utóda.
Amíg magyar opera létezik, Melis György legendája örök - hangsúlyozta Tokody Ilona operaénekes, aki a Falstafftól a Bánk Bánon át a Cosi fan tuttéig számtalan operaelőadásban állt a péntekre virradóra elhunyt művész mellett a színpadon. "Rengeteget tanultam tőle, mert eljártam az előadásaira. De nemcsak a nézőtérről figyeltem a játékát, hanem a kulisszák mögül is, hiszen egy ilyen óriási művésznek még a háta is beszédes" - idézte fel Tokody Ilona az MTI-nek, hozzátéve: elleste például tőle, hogy egy próba előtt, ha csak "markírozza" az ember a szerepét, akkor is kötelező beskálázni.
Békés András rendező, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Melis Györgyöt korunk legjobb színpadi művészeként jellemezte, beleértve nemcsak az operaénekeseket, de a színészeket is. "Ahogy Arany János A fülelmile című versét elmondta, nem adta elő jobban Bessenyei Ferenc vagy Kállai Ferenc sem. Könnyű volt vele dolgozni, mert felkészülten és koncentráltan próbált, mintha előre tudta volna mit kérek tőle, és máris csinálta" - emlékezett Békés András.
Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora az elmúlt fél évszázad egyik legnagyobb magyar előadóművészének nevezte Melis Györgyöt, hangsúlyozva: a művész operakultúránk különleges nagysága volt, aki példás és megalkuvás nélküli alázattal élt művészi hivatása iránt, aki tisztelte a kollégáit, a remekműveket, a zeneszerzőket, a kollégákat. "Távoztával egy korszak zárul le a magyar operajátszásban" - fogalmazott Batta András.
"Szomorúan és mély megrendüléssel értesültem Melis György haláláról. Minden operaszerető emberrel és valamennyi tisztelőjével közösen osztozom a család fájdalmában", írja közleményében Bajnai Gordon miniszterelnök.
"Melis György nem mindennapi tehetséggel alakította szerepeit. Hatalmas munkabírását, zsenialitását és a zene iránti elkötelezettségét mutatja, hogy az elmúlt 60 évben az ő alakításaihoz kötődött az Operaház bemutatóinak csaknem a fele. De nemcsak a színpadon volt hiteles, hanem az életben is. Közvetlenségének, nyíltságának és személyes varázsának köszönhetően a zenén túl a szellemi- és közélet nagyságai közé emelkedett. Az Operaház fennállásának 125. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen még Melis Györggyel együtt köszönthettük a nagy múltú intézményt. Szomorú, hogy ugyanebben az évben kellett távoznia közülünk. Páratlan életmű, páratlan élet volt az övé, aminek során tízezreket tanított és szórakoztatott. Számtalan felejthetetlen alakításával méltán foglalta el az őt megillető helyet a világ zenetörténetében, és ezek révén örökre megmarad a zeneszerető magyar közönség emlékezetében. Személyében a magyar kultúra és a világ operajátszásának egyik legmeghatározóbb alakjától veszünk most búcsút", áll a kormányfő közleményében.
A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség megrendülten értesült Melis György operaénekes, Kossuth-díjas művész, a Magyar Állami Operaház örökös tagjának haláláról - közölte a pénteken elhunyt bariton halálára reagálva Navracsics Tibor. A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja nevében kiadott közleményben a frakcióvezető Melis György hat évtizedes pályafutását méltatva hangsúlyozta: az operaénekes munkásságát nemcsak Magyarországon, de szerte a világon elismerték. "Kiváló énekesi adottságai mellett kimagasló színészi képességeivel hozott hazájának dicsőséget, felejthetetlen alakításaival milliókat gazdagított" - emlékezett az Operaház legendás baritonjára Navracsics Tibor.