Nyírő József erdélyi író novelláinak felhasználásával összeállított produkciót mutatnak be szombaton a tatai művelődési központban, a darab mesélőjét énekmondó és hegedűs kíséri, a történetet a Kenderke néptáncműhely tagjainak táncai színesítik.
"A műsor tételei az emberi élet fordulópontjaihoz kötődnek, de nem az idő múlásának sorrendjében. Az előadás a mesemondó hol mókás, hol szívszorító történeteinek sora. Egyszemélyes színház, ahol a mesélő a narrátor, de ugyanakkor saját történeteinek főhőse" - mondta el az összeállítás szerkesztője, Maróti György az MTI-nek.A produkcióban a mesemondót a gyimesi csángók zenéje kíséri. Nyírő József novelláinak balladai tömörsége mellett a szövegnek egyenrangú társa lesz a zene. Maróti György a darabot Pulika János gyimesközéploki prímás emlékének ajánlotta, akit mesterének tart.
Az előadás mesélője Écsi Gyöngyi református lelkész, akinek csaknem 10 éve működik bábos meseszínháza, az Árgyélus színház. Az énekmondó szerepét játszó Kánya Réka négy évig a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes hivatásos táncosa volt, jelenleg néptáncot tanít a tatai Kenderke Alapfokú Művészeti Iskolában. Maróti György egyetemi állása mellett a Kenderke zenei vezetőjeként tevékenykedik.
Nyírő József író 1924-ben Jézusfaragó ember címmel jelentette meg első novelláit, amelyek sikert arattak Erdélyben és Magyarországon. Műveit Pomogáts Béla így méltatta: "a székely havasok krónikása nélkül nem lehet teljes a kép, amelyet az erdélyi magyar irodalomról, egyáltalán, a huszadik századi elbeszélő irodalmunkról alkotunk".
1941-ben erdélyi képviselőként Budapestre költözött. A második világháború után nyugatra menekült. Megfordult Amerikában, ahol megalapította a clevelandi Kossuth Lajos Könyvkiadót. Élete utolsó éveit Madridban töltötte, itt érte a halál 1953-ban.
Forrás: MTI