Kiváló eredményekkel zárult a Christie's aukciósház hongkongi árverése, ahol a hagyományos kínai festészet mestereinek tündöklése szinte elhalványította a kortárs alkotásokat.
A gazdasági válság okozta meglehetősen vérszegény tavaszi aukciók után, a Christie's szinte bankot robbantott hongkongi üzletének őszi árverésén. (Hongkong ma már az aukciósház harmadik legjelentősebb központja New York és London után.) Azonban a piac törékenységének tudható be, hogy a kortárs ázsiai és 20. századi kínai alkotásokat felvonultató árverés minden ötödik darabja az aukciósház nyakán maradt.A modern festmények közel 84 százalékát sikerült értékesíteni. Ezek között volt Fu Paosi (Baoshi) kínai művész aukciós világrekordja is, akinek a "Landscape Inspired by Dufu's Poetic Sentiments" című munkája 7,7 millió dollárért (1,4 milliárd forint) kelt el, a piaci szakértők szerint mintegy négyszer akkora áron, mint amennyit 2006-ban ért.
A Poly International legutóbbi pekingi árverésein a műalkotások jelentős része meghaladta, vagy megközelítette a százmillió jüanos (2,6 milliárd forint) záró értéket. Vu Pin (Wu Bin) "Tizennyolc arhat" című festménye pedig, a kínai műalkotások esetében rekordösszegnek számító, 25 millió dollárért (4,5 milliárd forint) kelt el. "A klasszikus kínai festmények piacát mostanra teljes mértékben a kínai vásárlók uralják" - mondta Michael Vang (Wang) tajvani műgyűjtő. "A legjobb alkotásokat ma már mind Kínában lehet megvenni, mivel a hagyományos és klasszikus kínai műalkotások tekintetében a helyi aukciósházak már jóval lekörözték a Christie's és a Sotheby's kínálatát" - tette hozzá.
A hongkongi árverés másik fénypontja a 20. századi kínai művész, Csu-tö-Csun (Chu Teh-Chun) "Vertige Neigeux" című alkotása volt, amely 5,8 millió dollárért (1 milliárd forint) talált gazdára.
A kortárs kínai képzőművészet, amely a gazdasági válság előtt a kínai művészet fellendülésének úttörője volt, azonban meglehetősen rosszul szerepelt Hongkongban. És bár az ázsiai kortársak sem jeleskedtek az árverésen, azért akadtak ritka kivételek, így például a japán Teraoka Maszami, akinek 622 ezer dollárért (113 millió forint) kelt el a "Clositer/Venus and Pope's Workout" című munkája.
Forrás: MTI