Fábry Zoltán Napokat tartanak csütörtöktől vasárnapig a Felvidék keleti részéhez tartozó Szepsiben a rendezvényt idén negyvenedik alkalommal szervezték meg.
A mostani programnak A sorsfordító kilencesek címet adták, mivel a témák 9-re végződő évekhez kapcsolódnak: 1849-hez, 1919-hez, 1939-hez, 1949-hez, 1969-hez, 1989-hez és a 2009-hez.A több mint 30 évtizeden át Kassán zajló rendezvényt néhány évvel ezelőtt új helyszínre, a közeli Szepsibe költöztették. Ez a város közelebb fekszik Stószhoz, ahol a rendezvény névadója, a szlovákiai magyar irodalom jeles alakja született, emellett Szepsiben, a Csemadok magyar kulturális egyesület épületének falán található az író mellszobra - írta az Új Szó című pozsonyi napilap szerdai számában.
Mint minden évben, idén is a rendezvény első napján a résztvevők Stószon megkoszorúzzák Fábry Zoltán szülőházát és síremlékét. Pénteken történelmi előadás hallható az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról, az "utolsó romantikus forradalomról". E két év kevésbé ismert, de sorsfordító eseményeiről Balassa Zoltán történész beszél.
Szombaton, december 5-én Elveszett emlékeink címmel képeslap- és képkiállítás nyílik Szepsiben. A dokumentumok és fényképek megsemmisített, megcsonkított és átalakított magyar műemlékeket mutatnak be.
Ugyancsak szombaton hallható az idei rendezvénysorozatnak nevet adó A sorsfordító kilencesek című előadás: az esztergomi Limpár Péter történész az 1919-es északi hadjáratról beszél. A budapesti Suba János alezredes, térképtár-vezető az 1919-es és 1939-es történésekről, Köteles László szlovákiai parlamenti képviselő az 1949-es magyar-csehszlovák csorba-tói egyezmény eltitkolt záradékáról és annak ismeretlen utóéletéről tart előadást.
Varga Sándor az 1969-es évet veszi górcső alá, Öllös László politológus az 1989-ben történteket a rendszerváltásban részt vett magyarok tevékenységén keresztül tárja fel.
A legutóbbi két évtizedről Bauer Edit európai parlamenti képviselő beszél, Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnöke pedig a rendszer- és kormányváltások utáni helyzetről tart előadást 2009 kapcsán.
Az előadások után a résztvevők a szepsi Magyar Ház előtt Fábry Zoltán köztéri mellszobra előtt tisztelegnek, itt Pomogáts Béla közíró mond ünnepi beszédet.
A komoly témák után felüdülést jelenthet a bormustra, és a tokaji aszú első készítőjének munkásságát bemutató program a Szepsi Laczkó Máté Bormúzeumban. Vasárnap Somodiban emlékeznek 1989-re, a bársonyos forradalom évére a rendszerváltás kiemelkedő szlovákiai egyénisége, Ján Lángos emlékkeresztjénél.