Csütörtök este Londonban olyan történt, ami még az avatottakat is meglepte. Világszerte tömeghisztéria várható a film miatt, ami nemsokára Magyarországra is megérkezik. Várjuk.
James Cameron Avatar című filmjének csütörtök esti londoni premierje a közönséget és a kritikusokat is magával ragadta, egy hollywoodi szaklap szerint a rendező bizonyította: "ő a világ királya".A 3D-technikával készült kalandfilm a valaha forgatott legdrágább filmek közé tartozik, a becslések szerinti 400 millió dolláros költségvetésével. A Leichester Square két egymás mellett álló mozijában megtartott bemutatót követő első kritikák és a Twitteren megjelent bejegyzések alapján azonban úgy tűnik, a 20th Century Fox stúdió jól fektette be a pénzét. "James Cameron bizonyított: ő a világ királya" - méltatta a The Hollywood Reporter.
"Mint a látványeffektusok technikusaiból, a filmben megjelenő lények tervezőiből, digitális mozgásrögzítőkből, kaszkadőrökből, táncosokból, színészekből, zenei és hangmágusokból álló hadsereg parancsnoka, ezzel a lélegzetelállító csodával, az Avatarral átvezette a tudományos fantasztikus filmeket a XXI. századba" - áradozott a hollywoodi szaklap kritikusa.
A brit The Sun című napilap "az évtized legkáprázatosabb filmjének" nevezte a két és félórás produkciót, amelynek "befejező, húszperces csatajelenete egyszerűen eszméletlen". Az Avatar egy Földön kívüli világban, a Pandora bolygón játszódik, amelyet természeti kincsei miatt gyarmatosítani akarnak az emberek. Az Empire magazinban a filmeknek maximálisan adható öt csillagból mind az ötöt megkapta. A lap "végtelenül megragadó élményként" értékelte.
A Twitteren üzenő újságírók a zsúfolt előadást elhagyva lelkendeztek az éterben. "James Cameron fantasztikus zseni! Nem mondhatok mást, mint hogy: hú, remek volt" - írta a FirstShowing.net honlapnak dolgozó Alex Billington.
A londoni belvárosban megrendezett díszvetítés előtt Cameron a filmhez illő kék szőnyegen beszélt arról, hogy alkotása voltaképp arról szól, hogyan bánnak a hódítók az őslakossággal. Mint mondta, ezt a szálat követve egész a XVI-XVII. századig nyúlt vissza, amikor az európaiak elfoglalták Dél- és Közép-Amerikát, kiszorították és ellehetetlenítették az ott élő őslakosságot. "Az emberi faj hosszú, csodálatos történelmében - amelyet amióta csak emlékszünk rá, mindig vérrel írtak - az a tendencia, hogy csak el kell venni, amit akarunk, anélkül, hogy kérdeznénk" - fogalmazott a Titanic Oscar-díjas rendezője.
Cameron 1995-ben kezdett el dolgozni az Avataron, ám egy évtizedet kellett várnia rá, hogy a filmben technikailag mindazt megvalósíthassa, amit annak idején megálmodott.
Forrás: MTI