A 100 esztendős Nagy Kálmán nyugállományú ezredest, huszártisztet köszöntötték születésnapja alkalmából pénteken a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban Budapesten.
A huszár hagyományok és a magyar értékek megőrzése egy fogalom. A huszár szellemiség nem hunyt ki, továbbfejlődik, folytatódik - mondta a 100. életévét december 8-án betöltött Nagy Kálmán a születésnapja alkalmából rendezett ünnepségen. A huszárszellemtől átitatott ember jóságos természete mellett bátor szívű, nem ismer nehézségeket, válságos helyzetben pedig merész - mondta."Nem tudom, hogy lettem 100 éves, de nagyon szerettem a családomat és a feleségemet. Az élet értelme annak folytonossága, az ember születése maga a csoda" - fogalmazott. "Vénülő öreg huszárnak" nevezve saját magát kiemelte: ha visszagondol az elmúlt 100 évre, annyi minden történt vele, hogy 100 évig mesélhetné.
A huszár szó az egész világon fogalom, ez a nemzeti jelkép egyet jelent azzal, hogy magyar - mondta Fodor Lajos nyugalmazott vezérezredes, a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság elnöke. A huszárság felett katonai szempontból eljárt az idő, de szellemisége túlélte azt - tette hozzá.
Nagy Kálmán, Európa legidősebb "rangidős huszártisztje" 1909. december 8-án született Nyíregyházán. Felsőfokú tanulmányait a Ludovika Akadémián végezte, ahol 1931-ben huszárhadnaggyá avatták. 1941-ben az I. lovasdandár élén a Körösmezőn és a Tatárhágón harcoló csapatokhoz osztották be, 1944 júniusától 1945 áprilisáig már a hazai honvédelmi harcok részese volt a Kárpátok mentén. 1956-ban ő menekítette Mindszenty bíborost az Egyesült Államok nagykövetségének budapesti épületébe. A forradalom leverését követően első fokon tizenöt évre, másodfokon nyolc évre ítélték. 1963-ban amnesztiát kapott, nyomdai korrektorként dolgozott, 1990-ben rehabilitálták. A Zürichi Magyar Történelmi Egyesület örökös tagja, a Sárvári Huszár Múzeum Baráti Körének elnöke, a Magyar Huszár és Hagyományőrző Egyesület elnökségi tagja - ismertette Nagy Kálmán életrajzát Fodor Lajos. Munkásságát a honvédelmi miniszter a Honvédelemért Érdemérem I. fokozatával ismerte el, Budakeszi önkormányzata pedig díszpolgárrá avatta.
Az ünnepségen Nagy Kálmán egyebek mellett egy huszártiszti szablyát, valamint jubileumi emlékérmet vehetett át, köszöntötte őt Bali József, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai szakállamtitkára és Holló József Ferenc nyugalmazott altábornagy, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója is.
Forrás: MTI