Konferenciák, visszaemlékezések, filmvetítések, kiállítások, könyvbemutatók, kulturális műsorok és koszorúzások egyaránt szerepelnek a temesvári forradalmi emlékév hétfőn kezdődött, egész héten át tartó gazdag programján.
A Küzdelem és építés Temesvár 1989 - Húszéves a rendszerváltozás címet viselő emlékév rendezvényeinek fővédnöke Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, volt lengyel kormányfő. A szervezők a Partitipatio Alapítvány, az Integratio Alapítvány, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Belvárosi Református Egyházközség, az Új Ezredév Református Egyházközség, a Szórvány Alapítvány, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház, az aradi Nyugati Jelen szerkesztősége, a Temesvár Társaság, a Forradalom Emlékezete Egyesület, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Temes megyei szervezete, valamint Tőkés László EP-képviselő irodája.Az emlékhét hétfői hivatalos megnyitóján Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök tartott ünnepi szónoklatot. Hétfőn rendkívüli sajtóklubot is rendeznek, amelyen Füzes Oszkár nem bukaresti nagyköveti minőségében, hanem mint volt újságíró - ő is tudósított egykor a temesvári események helyszínéről - moderátorként vesz részt, a témáról pedig Chrudinák Alajos, Sugár András, Salamon Rudolf, Michele Claire, Nick Thorpe, Szőczy Árpád, Gazda Árpád és Boros Zoltán beszélget, ők is személyes résztvevői, szemtanúi, elemzői voltak a forradalmi napoknak.
Kedden nemzetközi kerekasztal-konferencián idézik fel a történelmi eseményeket az azóta eltelt húsz év változásainak a tükrében. Meghívott előadóként vesz részt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Lech Walesa volt lengyel államfő, Markus Meckel, a Bundestag volt képviselője, Emil Constatinescu volt román államfő és a temesvári forradalom hősének tekintett Tőkés László. Előtte kerül sor Szőczy Árpád Drakula árnyékában című dokumentumfilmjének romániai ősbemutatójára. Este a Temesvári Opera nagyterme lesz a helyszíne az ünnepi gálaestnek, amelynek Koltay Gábor a rendezője, és amelynek Orbán Viktor és Tőkés László lesz a díszvendége.
A további napokon emlékező kerekasztal-beszélgetéseken elevenedik meg a két évtizeddel ezelőtti korszak, felavatják a Mozgó Villamos Múzeumot, a Forradalmi Panteont, koszorúzásokat tartanak az egykori véres összecsapások különböző helyszínein, bemutatják "A manipulált forradalom" és a "Gúzsba kötött kisebbség. Magyarok a 20. századi Romániában" című könyveket.
Ünnepélyes hangulatban adja elő Giuseppe Verdi Rekviemjét a Bánsági Filharmónia Johann Hollender rendezésében, a karmester Guillermo Garcia Calvo, a díszvendég pedig Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter. A Belvárosi Református Templomban ünnepi ökumenikus hálaadó istentisztelet lesz. Emlékező fórumot is rendeznek a Bánsági Magyar Demokrata Szövetség megalakulásának évfordulóján.
Forrás: MTI