Negyven éve, 1969. december 18-án halt meg Budapesten Tompa Sándor Kossuth-díjas színész, érdemes művész, a népszerű Tompa Pufi. 1903. december 22-én látta meg a napvilágot az erdélyi Kézdivásárhelyen.
Érettségi után beiratkozott a kolozsvári egyetem jogi karára, s ezzel párhuzamosan Izsó Miklós színiiskolájába is járt. Húszévesen választotta végleg a világot jelentő deszkákat, s leszerződött a Kolozsvári Magyar Színházhoz. Huszonegy esztendeig, 1944-ig volt a színtársulat tagja, a közönség egyik nagy kedvence. Fellépett Erdélyben és Magyarországon is, eleinte operettek táncos komikus szerepeiben, később karakterszerepekben: Öreg legény (Tamási Áron: Énekes madár), Samu bácsi (Tamási: Csalóka szivárvány), Bese Tamás (Kós Károly: Budai Nagy Antal), Sírásó (Shakespeare: Hamlet).1945-ben került Budapestre, a Nemzeti Színházhoz, melynek haláláig tagja maradt. Itteni repertoárján klasszikus és modern darabok főszerepei egyaránt szerepeltek, ízes, jellegzetes beszédű, komikus és jellemszínészi alakításait alaposan kidolgozta. Legfontosabb, korszakos alakítása Csörgheő Csuli, a mulatós, gátlástalan dzsentri volt Móricz Zsigmond Úri murijában, de játszotta Böffen Tóbiást (Shakespeare: Vízkereszt), Tóth Mihályt (Mikszáth: A Noszty fiú esete Tóth Marival), Bakócz Tamást (Illyés: Dózsa), a Volpone címszerepét (Ben Jonson).
Csaknem száz filmben és tévéjátékban kapott kisebb-nagyobb epizód- és karakterszerepeket. A háború előtti filmgyártás is foglalkoztatta, de az igazi sikereket 1945 után aratta. Az Úri muriban ismét eljátszotta Csörgheő Csulit, a Feltámadott a tengerben ő volt báró Jósika, a Gábor diákban Zülfikár, a nagy sikerű Liliomfiban Kányai fogadós. Játszott még A Felmegyek a miniszterhez, Az aranysárkány, a Rokonok, Az özvegy és a százados című mozikban. Ő volt a Kossuth rádió Kincses kalendáriumának Mihály bácsija, partnerével, Völcsey Rózsival majd tíz évig, egészen Tompa haláláig vezették a műsort.
Alázattal szolgálta Tháliát. Nem ismert kis szerepet, jelentéktelen feladatot, epizódszerepeit éppúgy szerette, mint a főszerepeket. Több mint negyven esztendős színpadi jelenléte során ötszáznál több szerepben láthatta a publikum. Kedves becenevét, a Pufit még kezdő színész korában kapta, amikor Molnár Ferenc Pufi cipőt próbál című tréfájában játszott, de ehhez nyilvánvalóan testalkata is hozzásegítette. Művészi munkáját 1953-ban érdemes művészi címmel ismerték el, a Kossuth-díjat 1956-ban kapta. Tompa Sándor 1969. december 18-án halt meg Budapesten.
Forrás: MTI