Könyv jelent meg az idén hármas évfordulót ünnepelt Szegedi Szimfonikus Zenekarról; a kötet az 1919-ben alakult együttes - akkor még egyesület - eddigi történetét mutatja be.
A könyv szerkesztője, Tandi Lajos a szerda esti bemutató előtt az MTI-nek elmondta: az értelmiség óriási művészetszeretetével hozta létre az egyesületet, amely húsz évig élt, ez idő alatt kétszáz előadást tartottak. 1969-ben Vaszi Viktor hívta életre a Szegedi Szimfonikus Zenekart, 2009-re a zenekart már nemzetközi szinten jegyzik, így ez az év is rendkívül fontos a történetben - fogalmazott a szerkesztő.Az eredeti terv egy nagymonográfia elkészítése volt, de erre nem volt idő. Ezért Tandi Lajos elővette azokat az írásokat, amelyek a Szegedi Szimfonikusokról és a szegedi komolyzenészekről megjelentek, ezeket könyvvé szerkesztette, és gazdag fotóanyagot tett mellé.
A Szegedi Szimfonikus Zenekar a Dél-alföld legjelentősebb zeneművészeti együttese, élén mintegy tíz évig, a II. világháború végéig, a fiatal Fricsay Ferenc állt, és ezekben az években olyan nagyságok is megfordultak karmesteri pódiumán, mint Willem Mengelberg, Erich Kleiber, vagy az operáját dirigáló Pietro Mascagni.
Az együttest a legendás karmester és zeneszerző, Vaszy Viktor 1969-ben önálló intézménnyé szervezte, amely a helyi koncertélet bázisa, emellett folyamatos szereplője a nemzetközi pódiumoknak. A zenekar jelenti az operajátszás alapját az ország második legnagyobb operatársulatánál a Szegedi Nemzeti Színházban.
A zenekar az operai feladatok ellátásán túl jelentős koncertzenekarrá fejlődött. 1975-től Pál Tamás, 1983-tól Oberfrank Géza, 1989-től egy rövid időre ismét Pál Tamás, majd 1991-től 1999-ig Acél Ervin állt a zenekar élén. 1999-től a zenekart a kilencvenes években operakarmesterként és koncerteken gyakran dirigáló Gyüdi Sándor volt az igazgató-karmestere. Utóbbi tavaly július 1-től, színházi főigazgatóvá kinevezését követően művészeti vezetőként, illetve vezető karmesterként dolgozik a zenekar élén, az együttes igazgatója pedig Baross Gábor.
Szinte egész Európát bejárták, és a kilencvenes években nagy sikerrel koncerteztek Tajvan, Szingapúr és Brazília közönsége előtt. Lemezeik olasz, spanyol, német, dán, belga, angol és amerikai cégeknél is megjelentek.
Forrás: MTI