Sokan sokfelé elemezték a Guns N’ Roses titkát, Marc Canter azonban a kezdetektől fogva ott volt velük, így könyve, a Reckless Road közel is visz a megoldáshoz.
A rockzene lassan fél évszázados történelme során számos klasszikusnak, fontosnak, korszakalkotónak nevezhető lemez született, olyan azonban csak nagyon kevés, mint a Guns N’ Roses 1987-es bemutatkozása, az Appetite For Destruction. A Los Angeles-i ötösfogat debütálása nemcsak megjelenésekor csinált fejkendős, westerncsizmás rockert a fél világból, de azóta is minden évben újabb és újabb generációk fedezik fel maguknak, elég csak elsétálni egy gimnázium mellett, és megnézni, hány tizenéves visel így, 2010 kapujában is GN’ R pólókat… A lemez tehát még ma is szépen csordogál, pedig eladásai már így is 33 millió példány körül járnak világszerte.Ne menjünk most bele abba, mi történt és – főleg az utóbbi másfél évtizedet tekintve – mi nem történt 1987 óta a Guns N’ Roses körül, hiszen még ennek kevésbé részletes taglalásával is teljes köteteket lehetne megtölteni, másrészt Marc Canter magyarul is megjelent könyve, a Reckless Road – Fejjel a falnak is kizárólag a zenekar kezdeti időszakára koncentrál. Arra az érára, amikor a Guns N’ Roses még nem a földtől elszakított, a zeneipar és a rajongók milliói által isteni magasságokba emelt szupersztárok megközelíthetetlen gyülekezete volt, hanem csupán öt fiatal, huszonéves srác, akiket a világon semmi más nem érdekelt, csak a zene, és mindent meg is tettek annak érdekében, hogy a saját elképzeléseik szerint játszhassák a dalaikat.
A könyv nem hagyományos rockzenekari biográfia, ami jelen esetben nagyon is jó, ugyanis a csapatról még Magyarországon is polcnyi irodalom látott már napvilágot az unalomig ismert sztorival: ez inkább amolyan exkluzív képeskönyv sok szöveggel. Mivel a szerző Canter a kezdetektől fogva a bandával lógott, és néhány kivételtől eltekintve az összes korai hollywoodi klubkoncertjükön fotózott, ha valaki, hát ő aztán pontosan tisztában van vele, honnan is indult a Guns N’ Roses, a Reckless Road legfőbb vonzereje tehát az a hihetetlenül gazdag és korábban soha sehol nem publikált képanyag, ami megtölti az oldalakat.
gitáros, Duff McKagan basszusgitáros
A könyv a korai, még szerződés nélküli évek történetét követően részletesen beszámol a debütáló album születésének körülményeiről is, megszólaltatva gyakorlatilag mindenkit, aki csak fontos lehet ebből a szempontból. A kivétel – cseppet sem meglepő módon – maga Axl Rose, de ezen aligha lepődik meg bárki is, noha Canter vele is a mai napig jó barátságban van, amit ugye az oldalakon felvonuló szereplők közül csak nagyon-nagyon kevesen mondhatnak el magukról, különös tekintettel az egykori zenésztársakra…
A fotók nagyrésze nemcsak kuriózum, de roppant emberközeli is egyben, a merített papíros kiállítás extravagáns, az oldalak könnyen áttekinthetők, vagyis akinek jelent valamit az Appetite For Destruction, igazi gyűjteménybe való könyvet kap a kezébe. Ez itt még az igazi, sikerre éhes, velejéig veszélyes és semmiféle határt, törvényt nem tisztelő Guns N’ Roses volt, maga a rock’n’roll eszenciája.
RECKLESS ROAD - Fejjel a falnak
Így született az Appetite For Destruction
Cartaphilus, Legendák élve vagy halva sorozat
Fordította: Wolf Péter
2009, 348 oldal