A tanú 2009 márciusában elhunyt rendezője nemcsak a film terén alkotott maradandót: Fényes Szabolccsal olyan filmzenéket is jegyzett, mint a Koncz Zsuzsa előadásába sikerre vitt „Te szeress legalább”. A Balázs Béla-díjas Érdemes Művész a tavalyi filmszemlén még életműdíjat kapott, az utolsó filmjében többek között Cserhalmi Györggyel, Hujber Ferenccel, Lázár Katival dolgozott együtt.
Kezdetben dramaturgként és forgatókönyvíróként dolgozott, első rendezése az 1963-as Nyáron egyszerű című film volt. 1969-ben rendezte a legendás A tanú című filmet, amely az 1950-es évek koncepciós pereit elevenítette fel. A film túlzottan merész volt az akkori kultúrpolitikának, ezért egészen 1979-ig be sem mutatták, de az 1981-es cannes-i filmfesztiválon nagy sikert aratott, mára pedig kultuszfilm lett Magyarországon. Munkásságáért 1985-ben Kossuth-díjjal jutalmazták.Bacsó Péter betegsége ellenére szinte halála napjáig dolgozott: utolsó filmje, a Majdnem szűz egy utcalány sorba jutott fiatal nő sorsát meséli el.
A rendező szerénységére és szellemi frissességére jellemző módon a 2009-es filmszemlén az életműdíj átvételekor elnézést kért, hogy túl szomorú filmeket készített.