„Arról kell beszélni, hogyan erősítsük meg a jogköröket, illetve hogyan adjunk olyan jogköröket a különböző kisebbségeknek, amelyek egyértelműen biztosítanák, hogy belső ügyeikről önállóan dönthessenek, anélkül hogy abba beleszólna az állam, például a kultúra terén.”
- jelentette ki a Híd párt elnöke abban az interjúban, amelyet a SITA hírügynökség tett közzé: „Hogy tudják, hogy az egész kultúrára szánt csomagból ők ennyi és ennyi százalékot kapnak, és abba senki sem szól bele”.A politikus meggyőződése, hogy ugyanerre van szükség az oktatásban is. „Normális az - kérdezte -, hogy a szlovák nemzeti párti oktatási miniszter arra utasítja a magyar, illetve a ruszin oktatási nyelvű iskolákat, hogy nem használhatják anyanyelvükön a földrajzi megnevezéseket? Gyakorlatilag ezzel kezdődött a vita, a tankönyvektől. Ez normális? Nem, ez nem normális. Ha tehát ezekben a kérdésekben ki lesznek tűzve a határok, lesznek törvények, leáll a vita és a politikai összetűzések” - fejtette ki a szlovákiai magyar politikus.
Bugár szerint Szlovákiában jelenleg a községek, illetve a megyék rendelkeznek bizonyos autonómiával, amelynek értelmében maguk döntik el, hogy mire használják fel például az adók egy részét. A nyáron alakult Híd párt elnöke kiemelte, hogy a szlovákok az autonómia kapcsán mindig az általuk lakott területek elszakadására vagy önállósulására gondoltak. Innen ered a vita, hogy a szlovákok szemszögéből a kisebbségek bármilyen autonómiával kapcsolatos követelése veszélyezteti a Szlovák Köztársaság területi egységét.
Forrás: MTI