Debrecen után Pécsett is látható lesz a Munkácsy-trilóga; az érdeklődők március 29-től nyolc hónapon át tekinthetik meg a képeket a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában. Az 1844-es születésű Munkácsy mélyről küzdötte fel magát, asztalos legényből híres festő lett, aki hatalmas méretű vásznaival az egész világot meghódította. A kor legnagyobb „szociológusa” is volt egyben, az európai és a magyar társadalom falusi és városi közösségeinek kiváló ismerője.
A pécsi Európa Kulturális Fővárosa program egyik nagy közönségsikerével kecsegtető kiállításra a pécsi, a debreceni, valamint a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat együttműködése, s a festményeket őrző Déri Múzeum felújítása ad lehetőséget. A tárlatot ugyanis be kell zárni a munkálatok idejére.Az Ecce Homo, a Golgota és a Krisztus Pilátus előtt című művek pécsi bemutatását a Pécsi Galéria készíti elő, gondoskodva a gimnázium dísztermének megfelelő felszereléséről, világításáról, klimatizálásáról. Mindez nyolcmillió forintba kerül, de a galéria arra számít, hogy a trilógiára nyolc hónap alatt 40-50 ezer ember lesz kíváncsi, s az 1000-1500 forintos belépőjegyekből jelentős bevétel származik majd. A szervezők korábban azt tervezték, hogy Munkácsy Honfoglalás című képét is kiállítják a trilógiával együtt, e festmény azonban nem fér be a gimnázium dísztermébe.
A trilógiával Munkácsy a keresztény Európához való tartozásunkat fejezte ki, azokat az érzéseket és esendőségeket ábrázolva, amelyek minden keresztény embert megindítanak.
Az 1844-es születésű Munkácsy mélyről küzdötte fel magát, az asztalos legényből híres festő lett, aki hatalmas méretű vásznaival az egész világot meghódította. A kor legnagyobb „szociológusa” is volt egyben, az európai és a magyar társadalom falusi és városi közösségeinek kiváló ismerője.
Forrás: MTI