Minden híreszteléssel ellentétben Robert Downey Jr. és Jude Law Holmes-Watson párosa nem homoerotikusabb, mint az eredeti figurák, és a duó el is viszi a hátán Guy Ritchie új filmjét.
Miben is más Ritchie és Robert Downey Jr. Sherlock Holmes-a, mint a novellák, regények zseniális nyomozója? Sok dologban, de azért távolról sem mindenben, még ha felszínesen szemlélve akár így is tűnhet. Habár az átlagembernek nem feltétlenül az jut eszébe elsőként Holmesról, hogy gyanús bűnbarlangokban rendezett full contact bunyókban keresi a jövedelemkiegészítést, a mesterdetektív már Doyle fantáziájában sem valami íróasztal mögött elmélkedő nyárspolgár volt, így a karakter kissé képregényfigurás továbbgondolása végső soron ül, főleg, hogy Robert Downey Jr. láthatóan lubickol a figurában. Bohémebb, lazább, különcebb és dekadensebb ez a Holmes, mint az íróé vagy a tévésorozatból ismert Jeremy Bretté, számos ismert vonását azonban sértetlenül őrizték meg, a vaslogikán és a zsenikre jellemző sajátos gondolati következtetéseken át egészen addig, hogy imád hegedülni. A kokainos vonalat viszont nem vitték túlzásba az alkotók – ki tudja, talán még így sem akarták kísérteni Downey-t, aki ugyebár talán Holmes-nál is közelebbi kapcsolatot ápolt a szerrel hosszú éveken át…
És hogy milyen maga a film? Szórakoztató, de semmiképp sem örökérvényű. A sztori középpontjában egy rejtélyes, fekete mágiával átitatott politikai összeesküvés áll, melynek mozgatója az akasztást is túlélő, sírból visszatért Lord Blackwood (lehetetlen nem észrevenni, hogy valójában Mark Strong néz ki úgy, mint a könyvborítókban, képregényekben lerajzolt Holmes), de közben persze kiderül, hogy a mennyi nem pontosan annyi, amennyinek elsőre tűnik. Ritchie viharsebesen rongyol keresztül a történeten, de az igazából eleve csak másodlagos díszlet a két főszereplő riposztjaihoz. A számos szópárbaj és verekedés közepette Holmes természetesen e rejtélynek is a végére jár, méghozzá az épülőfélben lévő Tower Bridge tetején, a finálét pedig törvényszerűen követi majd a folytatás, benne a nyomozó nemezisével, Moriarty professzorral.
A következő tervezett két rész fényében lehet majd alaposabban eldönteni, mennyire volt előtanulmány ez az első darab a teljes szériához. Ritchie pergő, fiatalos és modern tempója mindenesetre jót tett Sherlock Holmesnak, akárcsak az az enyhe időn kívüli érzés, ami a határozott 19. századi kulisszák ellenére is végig ott kísért a vásznon (Wild Wild West-féle vásári baromságról persze nincs szó). A filmet ugyanakkor elsősorban mégis Downey és Law üdítő kettőse miatt érdemes megnézni.
134 perc, szinkronizált
Forgalmazza: InterCom
Rendezte: Guy Ritchie
Gyártó: Warner Bros. / Village Roadshow
Gyártási költség: 90 millió dollár
Első hétvége amerikai bevétele: 65,4 millió dollár
Magyarországi mozipremier: 2010. január 7.
Forgatókönyv: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg
Karakterek: Sir Arthur Conan Doyle
Zene: Hans Zimmer
Fényképezte: Phillippe Rousselot
Vágó: James Herbert
Főszereplők: Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes), Jude Law (Dr. John Watson), Rachel McAdams (Irene Adler), Mark Strong (Lord Henry Blackwood), Kelly Reilly (Mary Morstan), Eddie Marstan (Lestrade), Hans Matheson (Lord Coward), Geraldine James (Mrs. Hudson)