Egész éves programsorozattal ünnepli 170. születésnapját a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, az egykori Nemzeti Zenede. A jubileumi eseményeket egy különleges évfordulón mutatták be, Liszt Ferenc ugyanis pontosan 170 évvel ezelőtt, 1840. január 11-én adta legfontosabb hangversenyét az intézmény javára.
A Nemzeti Zenedében, a konzervatóriumként ismert mai szakközépiskola elődjében már 1840-41-ben megindult a tanítás. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gyakorlóiskolájaként a zenei képzésben valóban "középen vannak", kapcsolatot tartanak az alapfokú zeneoktatással, és előkészítik a tehetséges növendékeket a felsőfokú tanulmányokra, de hivatásuk az értő közönség fölnevelése is.Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora is kiemelte a konzervatóriumnak az egységes zenei képzésben játszott szerepét, hozzátéve: a tanárképzésben különösen jelentős feladatok hárulnak a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolára.
Közös az alapító atya: Liszt Ferenc, akinek segítségével 1840-ben létrejöhetett a Nemzeti Zenede, az első nagyobb zenei igényeket kielégítő oktatási intézmény Pest-Budán, majd egy bő emberöltővel később a Zeneakadémia - mutatott rá a rektor.
Mint fogalmazott, az évforduló alkalmat ad arra, hogy demonstrálják, milyen tradícióra támaszkodik a magyar zenei nevelés, mi a konzervatórium hivatása ma, és mi lesz a jövőben. "Meggyőződésem, hogy néhány kedvezőtlen jel mellett, hosszabb távon minden döntéshozó elkötelezett abban, hogy segítse a magyar zenét, mint a világban egyedül hatásos és elismert, a kapcsolatokra, sőt a gazdaságra is ható erőt" - fogalmazott Batta András.
Tavasszal több kurzust, szakmai előadást is tartanak, április 22-én a Szent István-bazilikában az iskola énekkara és zenekara Anton Bruckner Te Deumát szólaltatja meg. Novemberben a Nemzeti Zenede és a konzervatórium egykori és jelenlegi zeneszerzés tanárainak műveiből hallható koncert, a jövő konzervatóriumi hallgatói számára pedig ősszel ismét zenei tábort szerveznek. A jubileumi év során több nyílt nap is várja az érdeklődőket.
Forrás: MTI