Tegnap a versenyprogram díjazott szóló- és duó táncelőadásainak gálájával zárt a SzólóDuó Nemzetközi Tánc Fesztivál. A tizenegyedik szemle programjába több mint harminc résztvevő jutott be, a nyílt pályázatra számos ország produkciói jelentkeztek. A versenyprogramot idén táncfilm-szemle, kurzusok és egy visszatekintő fotókiállítás egészítették ki.
Mint ahogy Tariska Andrea, a fesztivál egyik főszervezője elmondta, a két eggyé olvadt fesztivál idei műsora a prágai és a lengyel partner mellett Köln bekapcsolódásával nemcsak Németország, de a Benelux államok felé is terjeszkedik, számos új kapcsolatot hozva ezzel a magyar kortárstánc alkotóinak is.Emellett a SzólóDuó az L1 fesztivál mellett a „rövid koreográfiák szakmai fórumaként” itthon egyedül álló módon a verseny helyett az együttgondolkodásra és művészi elhivatottságra helyezi a hangsúlyt, mintsem a technikailag hibátlan kivitelezésre. Ezért sikeresen vezetett be olyan kísérő-programokat, mint az egyes produkciókat követő szakmai beszélgetések, vagy az idén Ladjánszki Márta és az amerikai Benjamin Jarett által vezetett intenzív tánckurzusok. Ezen kívül a fesztivál profi szervezését és színvonalát mutatja, hogy a fesztivál valóban kétnyelvű, a nemzetközi zsűri minden produkcióhoz szóbeli értékeléssel indokolja döntését, és az alkotók közvetlen a fesztivál zárásaként adhatják elő a legjobbnak, leginspiratívabbnak megítélt produkciókat.
A fesztivál sikerét szakmai oldalon egyrészt az évről évre nagyobb érdeklődés jelzi. Ez mind a jelentkezők számában, mind a különböző nemzetek közti eloszlásban megmutatkozik. Így a magyar mellett belga, brazil, cseh, francia, holland, izraeli, koreai, lengyel, német, norvég, osztrák és portugál produkciók jelentkeztek, az ezek közül meghívott 31 előadás mindegyike kifejezetten a fesztiválra készült. A szervezők, valamint a zsűri rugalmasságát az is jelzi, hogy volt, aki videó formájában nyújtott be pályázatot. Másrészt a fesztivál programjára és gálájára is sokan voltak kíváncsiak, a tánc szerelmesei pedig előszeretettel szavaztak a versenyben lévő produkciókra, illetve a huszonhat benyújtott egyperces táncfilm legjobbjaira, a MU Színház kivetítői előtt, továbbá interneten is.
Az idei év favoritja egyértelműen az 1965-ös születésű Barbara Fuchs „Szoknya szóló” című szólója volt, hiszen a német táncos-koreográfus, aki számos színházi produkció fény- és színpadtechnikusa is, nemcsak a zsűri, de a közönség díját is magáénak tudhatja. A különféle elismeréseknek (az Orkesztika Alapítvány Különdíja, a zsűri- és közönségdíjak) köszönhetően azonban egészen fiatal alkotók (itthonról Egyed Beáta, Juhász Zsolt, Kurucz Sándor, Grecsó Zoltán, Makra Viktória, Pásztor Tibor, Vincze Levente Gergely) táncosként és/vagy koreográfusként is be- illetve megmutatkozhattak a Millenárison tartott gálaműsoron. A záróprogram díszvendége Kovács Gerzson Péter és Lukács Miklós Fametszet című előadása volt. A három évvel ezelőtt megkezdett hagyománynak megfelelően a gálán magyar díszvendég lép fel, hogy a fesztivál nemzetközi résztvevői, nézői szélesebb képet kapjanak a hazai táncéletről.
Példa a zsűri döntésének szöveges indoklására:
„Barbara Fuchs a Szoknyát - az új és más módon felfedezett színpadi partnert - képzeletünkben tett utazásunk elindítójaként használta. Testének vonalaival, gondolataival az emberi létezésről adott számunkra egy érzéki és teljes képet. Egyszerűségében teljes formáival az ismeretlen felé vezetett bennünket.”
SzólóDuó 2010 Nemzetközi Tánc Fesztivál, 2010 január 7. -12.
Főszervező: Orkesztika Alapítvány
A fesztivál helyszínei: MU Színház, Millenáris Teátrum, Mozdulatművészeti Stúdió
Támogatók: OKM, NCA, NKA - Táncművészeti Szakkollégium, Danubius Hotels Group, Lengyel Intézet, Cseh Centrum, Goethe Intézet, Orkesztika Alapítvány – Mozdulatművészeti Stúdió
Éremes követni a következő év kiírásait is
a SzólóDuó honlapján!