Amitől mindnki rettegett: visszatértek a kommunisták. Egyelőre csak az Alföldre. Kucs Béla Tanácsköztársaság-emlékművével gyarapodott a hódmezővásárhelyi Emlékpont múzeum gyűjteménye; az egymással küzdő alakokat ábrázoló, több mint háromméteres bronz alkotás a közgyűjtemény uniós támogatással felépült új időszaki kiállítóhelyének udvarán kapott helyett.
A két küzdő, meztelen férfit ábrázoló művet 1959 márciusában leplezték le az alkotás nyomán Tanácsköztársaságnak elnevezett tér déli oldalán a Szent István templom előtt, ahol ma már az államalapító király lovas szobra áll. Az eseményről megjelent korabeli tudósítás tízezernél is többre becsülte az avatásra összegyűlt emberek számát. Az ünnepségen jelen voltak és felszólaltak az 1919-es vásárhelyi direktórium tagjai, ünnepi beszédében Harmati Sándor a Hazafias Népfront országos titkára a következő optimista kijelentéseket tette: "A jövő még ragyogóbb, még fényesebb lesz, mint a jelen".
Kucs Béla műve a vörös- és fehérterror küzdelmét kívánta ábrázolni és a propagandisztikus szimbolikára jellemző, hogy a puszta kézzel küzdő munkásra "aljas módon" késsel támad az ellenforradalom alakja. A rendszerváltás szele Hódmezővásárhelyen is elsöpörte az állampárti múltra emlékeztető köztéri alkotásokat. Az ellenzéki csoportok már 1989-től követelték az emlékműveknek az eltávolítását, erre azonban csak 1990 tavaszán került sor.
A sors fintora, hogy a szovjet felszabadulási emlékművet, Kamotsay István bronz katonáját épp 1990. április 4-én - egy egész napos küzdelem árán - tudták csak elmozdítani és leemelni a városháza déli homlokzatánál lévő talapzatáról. A helyiek által csak Ivánnak titulált alkotást április 10-én követte az ülő Lenin, melynek másolata most az Emlékpont homlokzatáról sztoikus nyugalommal tekint le az arra járókra.
"Utolsó harcosoknak" a Tanácsköztársaság téri szoborcsoport birkózói maradtak, melyeket 1990. április 11-én vettek le eredeti helyükről és helyeztek el a népkerti szoborparkban. Az Emlékpont megnyitásakor Lenin és Iván a közgyűjteménybe került, s a múzeum bővítésével a szoborkollekció most a Tanácsköztársaság-emlékművel vált teljessé.