Zalai tulajdonba került nemrég egy három évtizeden át „rejtőzködő” Szinyei Merse-kép. A több tízmillió forint értékű alkotás neves szakember szerint is eredeti. Gyakorlott műgyűjtők viszont úgy vélik, a festmények piacán rengeteg a hamisítvány, nem árt hát kellő óvatosságot tanúsítani a „semmiből” előkerülő képekkel szemben.
Bellák Gábor szakember elmondta: a legtöbb tulajdonos kevéssé nyitott a nyilvánosságra, ami nem véletlen, lévén, nagy értékű képekről, magántulajdonról van szó.– Egy festményt könnyű ellopni, sok vagyon elleni bűncselekmény történt az utóbbi években és senki nem szeretné, ha mindenki tudná róla, hogy több tízmillió forint értékű képek vannak a tulajdonában. Ez ilyen egyszerű – fejtegette a titkolózás nyitját Bellák Gábor.
A szakember Szinyei-alkotásával kapcsolatban azt is elmondta: értéke több tízmillió forintos nagyságrendet képvisel, de a konkrét összeget nem kívánta elárulni. Azt is jelezte, a Rokokó a festőművész életművének egyik fontos képe, Szinyei jelentős alkotói korszakának gyümölcse, vázlata a Magyar Nemzeti Galéria birtokában van.
A most előkerült eredeti kép új tulajdonosa, Szabari Csaba idestova 20 éve foglalkozik műgyűjtéssel. Úgy véli, praktikus okai is voltak a festmény eddig tartó „inkognitójának”. Előző tulajdonosa ugyanis egy BÁV-árverésen jutott hozzá 1975-ben, kikiáltási ára akkor 60 ezer forint volt, ami nyilván, abban az időben irdatlan sok pénznek számított – ám mai árához képest már elenyésző. Manapság sajnos, már nem olyan jó befektetés a festményvásárlás, mint néhány évvel ezelőtt – állítja Szabari Csaba, aki azt is jelezte: ha el akarná adni a birtokában lévő alkotásokat, nagyjából (jó esetben is) fél áron tudná csak. Most azoknak jött el az ideje, akik rendelkeznek szabad pénzforrásokkal, s tudnak vásárolni.