A tudományos kísérlettel azt vizsgálták, miként észlelik a világot és egymást a csimpánzok. Tizennyolc hónapig tanulták a filmezést a csimpánzok az edinburghi állatkertben.
A forgatás céljára speciális csimpánzbiztos kamerát terveztek. A filmkészítés annak a tudományos tanulmánynak a része volt, amely azt vizsgálja, miként észlelik a világot és egymást a csimpánzok.
A forgatás ötlete Betsy Herrelkótól származik, aki a főemlősöket kutatja a brit Stirling egyetemén. Tizennyolc hónapon keresztül vezetett be tizenegy állatot a videózás gyakorlatába az edinburghi állatkert újonnan épült, elkerített részén, amely egyedülálló módon teremt lehetőséget a majmok tanulmányozására.
A főemlősök első feladata az volt, hogy megtanuljanak kezelni egy érintőképernyőt, így választva ki különféle videókat. Ezáltal Herrelko megvizsgálhatta, milyen típusú felvételeket részesítenek előnyben a csimpánzok.
Ezt követte a saját, rongálásbiztos dobozban elhelyezett kamera birtoklása. A doboz tetején volt egy képernyő, amelyen a majmok láthatták, mire irányul éppen a kamera keresője. Kezdetben a csimpánzok jobban érdeklődtek egymás, mint a videotechnológia iránt: két állat a csoport alfahímjének pozíciójáért versengve tönkretette a kísérletet.
Egy idő elteltével azonban néhány csimpánz megtanulta, hogyan választhat ki megtekintésre különböző videókat. A majmok végül játszani kezdtek a kamerákkal: körbehordozták a táborban, érdeklődéssel nézték vissza, amit a képernyő mutatott, a kamera keresője pedig különösen felkeltette figyelmüket.
A Chimpcam című műsor január 27-én, szerdán este kerül adásba a BBC kettes csatornáján.