A pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) projekt menedzsmentje szerint elferdített állításokat közölt a 2010-es projektről a Die Welt című német napilap keddi számában.
"A pécsiek értetlenül és megütközve állnak két, Németországban megjelent újságcikk előtt - olvasható az EKF sajtóirodájának szerdai közleményében. - Az első még korábban jelent meg Németország egyik mérvadó lapjában, majd miután semmiféle visszhangot nem váltott ki sem odakint, sem idehaza, úgy jelentetett meg egy másik írást ugyanaz a szabadúszó szerzőpáros a Die Weltben, hogy azóta nem is jártak Magyarországon.""A két riport abban megegyezik, hogy a pécsi közállapotokról és az EKF-projektről elferdített állításokat közöl, azt sugallva, hogy az EKF már most, röviddel az ünnepélyes nyitást követően kudarcra van ítélve. Teszi mindezt a sikeres megnyitó után, akkor, amikor felmérések szerint az eddig kétkedők is immár az EKF sikerében bíznak" - olvasható a dokumentumban.
A Die Welt című napilap kedden foglalkozott a pécsi EKF-programmal. A kulturális rovatban megjelent írás két szerzője, Sonja Hartwig és Kilian Trotier a riportnak a Már nincsenek álmaim címet adta, utalva a számos kommentáló elemet is tartalmazó írás hangulatára. A lap a cikk alcímében azt állította, "a kulturális főváros Pécs Magyarország gazdasági és erkölcsi válságának tükörképe".
A szerzők az írás végén Kertész Imre Magyarországról szóló, a lapban tavaly novemberben megjelent interjújának linkjét ajánlották az olvasók figyelmébe, s idéztek az interjúból. "Magyarországon a szélsőjobboldal és az antiszemiták a hangadók" - állította Kertész, Magyarország egyetlen irodalmi Nobel-díjasa.
"A fasizmust a szocializmus követte, azután a szabadság álma, egy álom, amely romjaiban hever, és amelyet beborít a válság, a korrupció és a klientúra-politika" - írták az interjúval összefüggésben a szerzők.