Még mindig nem kérte meg a pasid a kezedet? Semmi gond, vedd kézbe a kézfogó ügyét!
A Szökőhév című vígjátékban a bostoni, jól karban tartott harmincas Anna mindent tökéletesen elrendez maga körül, elvégre lakberendező, egyedül a házasságát nem tudta még tető alá hozni. Pedig: szexi, csinos, a legjobb körökben forog. De valahogy a sors kibabrált vele. Illetve egy nyálas kardiológus, aki már négy évet rabolt el a bájos Anna életéből, de volt pofája a kapcsolatuk negyedik évfordulóján egy drága gyémánt fülbevalóval előállni, mikor bizony ilyenkor gyűrű dukál...Anna úgy dönt, hogy akkor megkéri ő a pasija kezét. Ezt viszont egy ír hagyomány szerint csak a négyévente egyszer, az ún. szökőnapon, február 29-én teheti meg. Viszont milyen különös: hamarosan szökőnap lesz, a pasija pont Írországba utazik, minden együtt van ahhoz, hogy Anna áldozatot mutasson be az ír hagyomány oltárán.
A Szökőhév ún. romantikus vígjáték, és mindenben megfelel a műfaji sztenderdeknek, mely Zsolt Béla szavaival élve házassággal végződik. Adva van egy csinos, kissé szeleburdi lány, egy nyálas, de gazdag pötch pasi, aki minden téren tutyimutyi, még leánykérés vonatkozásában is. Mint minden, bődületesen unalmasan induló vígjátékban kell valami, ami lendületet ad az eseményeknek. Jelen esetben az utazás Írországba, ahol Anna életét minden percben megkeseríti valami váratlan esemény. Légörvény, jégeső, viharok, lerobbant autó, lekésett vonat, tolvaj banda, áramszünet…
A film afféle romantikus kifestőkönyv, ír tájakon, mohos kövekkel, tengerparttal, a kötelezően idióta, alkoholista írekkel, akik kocsmákban ülve merengenek azon, hogy miért is születtek erre az istenverte tájra, amely mindenkinek egy helyes skanzennek tűnik, csak nekik nekik nem. Szóval, finoman szólva is sztereotípiákra épül a környezetrajz, de persze mit várnánk egy vígjátéktól? Szóval, kissé lassan indul be a film, de amikor Anna megérkezik Írországba, a sors kisorsol neki néhány kellemetlenséget, viszont cserébe kap egy pimasz férfit, aki majd a végzete lesz.
Declan (Matthew Goode) csóró kocsmáros, úgy néz ki, mintha a Coldplay és James Blunt titkos producere lenne, csórósága ellenére nagyon dögös a pulcsija alól kilógó inge. Jól áll neki a lepukkant Reneult 4-es, a kocsijához megy a borostás pofija, szóval, látszik, hogy a stylist emberfeletti melóval próbált belőle gyűrött fazont csinálni. A Szökőhévvel nem a rossz magyar cím a legnagyobb baj, hanem az, hogy a vígjátéki sztenderdeket nem írják felül olyan poénok, melyek kissé eltávolítanának minket a képernyővédőkre illő giccsektől, a naplementés tengerparti csókoktól.
Ja igen, volt ilyen próbálkozás, amikor a részeg Anna a csók előtt rókázott egyet. Persze, ez meg nem sikerült viccesre. Még szerencse, hogy a történet minden szálát ügyesen elvarrta a forgatókönyvíró páros, Deborah Kaplan és Harry Elfont. Szóval, azokat a poénokat, finom eltartásokat hiányoljuk a filmből, melyek mondjuk az Igazából szerelem (Love Actually) című romantikus vígjátékot szerethetővé tették. Finom intellektus, kis vagányság, rock and roll, bármi, ami elveszi az élét a film érzelmességének. A romantikus road movie-ban nem ülnek igazán a poénok, még az utat elálló tehéncsordából és a vízbe süppedt a kocsink munkacímű jelenetekből sem sikerült kihozni egyetlen poént sem.
Mivel az amerikaiak Írország képéhez hozzátartozik a kocsmai verekedés ír folk-rock zenére, hát ezt is megkapjuk, Declan önvizsgálatra kényszerít néhány kötekedő, rosszarcú pasast, különben is ő az őserő, Anna elsőszámú udvarlójának inverze, aki ugyebár egy öltönyös nyálas pötch. Declan tyúkot vág, remekül főz, bírja a piát, nem kényeskedik. Ha nem mondtuk volna, minden beállítás olyan, mint egy reklámfilmben. Anna haja és ruhája a megpróbáltatások ellenére mindig kifogástalan, kivéve, amikor egy romantikus várséta után pocsolyában landol. Vad szél Dublinban, a frizura még mindig tart.
Tudjuk, hogy a fiataloknak sok-sok akadályt kell elhárítaniuk, de biztosak lehetünk benne, hogy egymáséi lesznek a végén. Persze, nehéz elhinni, hogy ha egy pasi és egy nő egy ágyban alszanak, és nem közömbösek egymás számára, akkor úgymond nem történik semmi az első éjszakán, de ez a film ugyebár egy tiszta romantikus vígjáték, melyben anyuci gyűrűjével kéri meg a fiú a lány kezét egy sziklán, miközben a parti sziklákon porzanak szét a hullámok.
Mindez borzalmasan hangzik, de a filmet szökőévben egyszer meg lehet nézni.
színes, feliratos, amerikai romantikus vígjáték
bemutató: január 28.
rendező: Anand Tucker
szereplők: Amy Adams (Anna) Matthew Goode (Declan)