Átadták a Magyar Filmkritikusok Díjait a legjobb magyar 2009-es filmekért hétfőn. A fődíjat Mátyássy Áron vitte haza az Utolsó idők című drámáért, ami a tavalyi filmszemle fődíját is megkapta. Törőcsik Mari több évtizedes kimagasló művészi teljes ítményéért vehetett át életműdíjat.
A filmkritikusok fődíját, a B. Nagy László-díjat Mátyássy Áron kapta az Utolsó idők-ért a hétfői átadón. A fiatal rendező első filmje egy olajcsempészettel foglalkozó autószerelőről szól, akinek megerőszakolják a nővérét, és miután a rendőrség nem halad az üggyel, maga áll neki igazságot szolgáltatni.A legjobb rendezőnek az idén Török Ferenc bizonyult, aki a Koccanás című tévéfilmért vehette át az elismerést, míg az operatőrök közül Dobos Tamást díjazták a filmkritikusok az Apaföldért. A legjobb elsőfilmes Szabó Simon lett a Papírrepülőkkel, és a különdíjat megosztva kapta Pálfi György a Nem vagyok a barátod című filmjéért és Gárdos Péter a Tréfáért.
A legjobb dokumentumfilmnek Almási Tamás Puskás Hungary című alkotását választották. Az új kategóriaként létrehozott "legjobb kísérleti dokumentumfilm" a Feszt Judit és Somogyvári Gergő rendezte Csempelevél lett, amely a Duna Műhelyben készült.
A legjobb női főszerep díját Vass Teréz kapta az Utolsó idők című filmben nyújtott alakításáért, míg a legjobb férfi színésznek járó elismerést Lukáts Andornak, a Príma primavera főszereplőjének ítélték, Törőcsik Mari pedig életműdíjat vehetett át több évtizedes kimagasló művészi teljesítményéért.
A legjobb női epizódszereplő díját Péterfy Bori vehette át a Napszúrásért és Poligamyért. A legjobb férfi epizódalakításért járó elismerést Kovács Lehel kapta az Intim fejlövés és a Made in Hungária című filmekben nyújtott játékáért. Az idén is kiosztották a forgatókönyvírók díját, amelyet Bíró Zsuzsa kapott a Tréfa című film Kosztolányi-adaptációjáért.
A legjobb kisjátékfilm díját megosztva kapta Horváth Lili a Napszúrás című filmért és a Variációk, amelyet Esztergályos Krisztina rendezett. A legjobb animációs filmnek a Glaser Katalin rendezte Fin bizonyult, a legjobb vágónak járó elismerést Lemhényi Réka vehette át a Nem vagyok a barátod, a Csiribiri és a Rózsaszín sajt című filmekért.
A legjobb vizuális megjelenítés díját az 1 című filmért Tóth Widamon Máté operatőr, Pater Sparrow rendező-látványtervező, Lányi Fruzsina és Varga Judit látványtervezők kapták. Produceri díjat Bodzsár István vehette át az Utolsó idők, a Koccanás és a Hajónapló című produkciókért.
Mint Báron György, a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztályának elnöke elmondta, a filmkritikusi grémium nem a filmszemlén induló alkotásokat értékelte, hanem a 2009-es évben bemutatott filmeket. Animáció kategóriában idén először adtak ki díjat.
A 2009-es játékfilmes alkotásokat Váradi Júlia újságíró értékelte. Nem született kimagasló film, mondta, de számos figyelemre méltó teljesítményt láttak. A bemutatott filmek alkotói között többségben voltak a fiatalok, akik túlnyomórészt a 20-as, 30-as korosztály problémáit, dilemmáit vitték vászonra. A vissza-visszatérő témák közé tartozott a kiszolgáltatottság, az önbíráskodás, a kommunikáció-képtelenség és a közéleti visszásságok. Emellett kimagaslónak értékelte a gyerekszereplők alakításait.