A kávéházak nagy korszakára sokan úgy tekintenek, mint a lovagkorra, ahol a lovagi erényeket a főúr gyakorolja, ahol a Szentföld maga a nagybetűs művészet, amit küzdelmes áron hódíthat meg a harcos, és Saladin, a lovagokat Szentföldről kiűző vezér nem lehetett más, mint egy szigorú szerkesztő, aki határidőkkel fenyegeti a kávégőzben aszalódó publicistát.
A lovaghoz címzett kávéházban, a Cafe Ritterben jártunk, mely Bécsben található, a Mariahilfer Straßén, immáron 1905 óta. A műemléki védelem alatt álló kávéházat egyébként 1867-ben alapították, 1905 óta található mai helyén.Akik számára kötelező rítus az első, welcome drinknek is felfogható kávé elfogyasztása a Mariahilferhez szintén közel lévő Sperlben, nos, őket úgysem lehet meggyőzni, mindenki másnak fontos üzenet lehet: tökéletes indítás a Café Ritterben elköltött espresso is, akárhány beavatási szintet kell is megismernünk. Rögtön az első: a kávéhoz a pincér nem hoz tejet, és ha szóvá tesszük, azt mondja, nem jár hozzá, de azért öt perc múlva mégis szervírozza.
Ja, mert ha még nem mondtuk volna: a bécsi pincéreket egy speciális kiképző táborban kondicionálják arra, hogy bunkók legyenek, a trénereik árammal, hideg vízzel, korbáccsal érik el a kívánt hatást, hogy megfeleljenek az útikönyvekben is városi specialitásként számon tartott bunkó pincér imázsnak. Ez ne szegje kedvünket, hozzátartozik a játékhoz. Ha kérjük a számlát a pincér rágyújt mellettünk, elszívja cigit, majd hajlandó lesz velünk rendezni a cehhet.
A végén a halálelegáns, csokornyakkendős felszolgáló tisztelettudóan elköszönt, másnap pedig már ismerősként üdvözölt, haverkodott kedves volt. Megtörtént
a beavatási rítus, a wannabe-seggrepacsi, wannabe-motoros fóka, vagy amit akartok. A Ritterben kopott parketta helyett kövön sétálhatunk, ami nem olyan jó egy majdnem százéves kávéháztól, de a füstben barnára pácolódott mennyezeti stukkók mindenért kárpótolnak – szeretjük ezt a kellemesen ledurrant kávéházi karaktert, a Sperlben sem volt festés legalább harminc éve.
Az már inkább zavaró, hogy a Ritter némileg kileng a presszó zsáner felé.
A lámpákról nehéz eldönteni, hogy art deco világító testek, vagy a hatvanas években készültek. Bármelyik pillanatban betoppanhatna Maigret felügyelő, aki egy Szajnából kihúzott hulla képét feledendő, bevág egy dupla calvadost.
Szóval a Ritter a piros, kopott műbőr sarokkanapékkal némileg a párizsi elpresszósodott kávéházakra emlékeztet, csak Párizsban nem kap az ember Kaffe Maria Theresiát, mely egy naracslikőrös, tejhabos különlegesség. Levesz még az érzésből, hogy a falon olcsó akvarelleket akasztottak ki, illetve, hogy nem ég minden falikari izzó, sőt, van amelyik a kőburkolat felé gravitál, viszont mindez bizarr harmóniában van az élére vasalt pincérrel.
Mégis, a Rittert, mint "a tipikus" osztrák kávézót kell az olvasók figyelmébe ajánlanunk, mint olyan kávémérést, ahová beül a bársonyzakós, notebook-ot böngésző diák, és a bajszos fülbevalós bőrnacis motoros bécsi arc is. Mert a kávéház a világ bodogabbik felén nem úri huncutság, hanem közösségi tér, ahová van, aki sörözni megy, más reggelizni, míg vannak, akik az életben maradáshoz szükséges napi koffein dózisukat veszik magukhoz.
Café, Kaffeehaus
Bécs, 1060 Mariahilfer Straße 73
Tel: 01/5878238