A világhírű osztrák filmrendező, Michael Haneke összes nagyjátékfilmjét levetíti csütörtöktől két budapesti a mozi, a Kino és a Cirko-Gejzír. Az előadásokat az alkotó legújabb filmje, A fehér szalag című, Oscar-díjra jelölt mozi magyarországi bemutatója kapcsán tartják.
A csütörtöktől jövő szerdáig tartó sorozatban szerepel a 2005-ben számos díjjal, köztük Európai Filmdíjjal jutalmazott Rejtély és A zongoratanárnő, amely 2001-ben Cannes-ban elnyerte a zsűri nagydíját.Láthatják az érdeklődők a 2007-es Funny Games U.S. című horrort, valamint A hetedik kontinens, a Benny videója és a 71 töredék a véletlen kronológiájából című alkotásokat is. Bemutatják a retrospektív sorozatban A kastélyt, a Furcsa játékot és a Farkasok idejét is.
A Haneke-válogatás keretében a február 18-i hivatalos magyarországi premier előtt levetítik a rendező legújabb filmjét, A fehér szalagot. A német-osztrák-francia-olasz koprodukcióban készült, két és fél órás fekete-fehér dráma az első világháború kitörése előtt egy észak-németországi kis faluban játszódik, témája a puritán világ gyermeknevelési módszereiből születő erőszak.
A történet narrátora a helyi iskolaigazgató, aki évekkel később saját emlékeiként meséli el a történteket, mégpedig úgy, mint lehetséges vagy részleges magyarázatot arra, ami Németországban történt az azt követő évtizedekben.
"Haneke narrátora óvatosan elhallgatja a dátumokat és a történelmi eseményekre való referenciákat egészen a film végéig - csak a bicikli és a nagyvonalakban látszódó traktor jelzi, mikor játszódik a történet, és az sem teljesen tiszta, hogy vajon tényleg azért meséli-e el mindezt, hogy rávilágítson az első és a második világháború eredetére" - olvasható a szervezők összegzésében.
Michael Haneke még Cannes-ban úgy nyilatkozott filmjéről: a tragédiát az alkotásban alapvetően az okozza, hogy azok, akik rosszul bánnak a gyerekekkel, nincsenek tudatában annak, hogy megalázzák őket. "Az ebben a szörnyű, hogy az ember úgy tud embertelen lenni, hogy azt hiszi, a legjobbat teszi a gyerekeivel" - hangsúlyozta akkor a rendező.
A fehér szalag bemutatása óta számos jelentős díjat nyert: tavaly Cannes-ban az Arany Pálmát és a filmkritikusok díját, majd az Európai Filmdíjat is. Az alkotás versenyben van a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjért.